Automatyczna stacja meteorologiczna została zamontowana na maszcie przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzu. Dzięki niej mieszkańcy będą wiedzieć, jak bardzo w ich miejscowości powietrze bywa zanieczyszczone.
Stacja meteorologiczna mierzy typowe parametry, takie jak wilgotność, temperatura, kierunek i siła wiatru, ciśnienie, wielkość opadów. Jak jednak podkreśla wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz, ważnymi wskaźnikami, jakie stacja monitoruje, są również stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5, a więc te, świadczące o zanieczyszczeniu powietrza, wywołanego spalaniem złej jakości paliwa: najgorszych gatunków węgla, a nawet śmieci.
Co ważne, stacja automatycznie upublicznia wyniki na stronie CzysteJaworze.pl. – To nowo uruchomiona strona, na której publikujemy informacje dotyczące wszystkich dziedzin, związanych z ochroną środowiska w naszej miejscowości i regionie, nie tylko powietrzem. Na początku roku, po alarmujących informacjach o zanieczyszczeniu powietrza, pojawiło się duże zainteresowanie ze strony mieszkańców tą tematyką. Mamy nadzieję, że stacja będzie miała korzystny wpływ na zaangażowanie w działania na rzecz ekologii i ten zapał do dokonania zmian nie osłabnie – wyjaśnia wójt Ostałkiewicz.
Jak dodaje, uświadomienie sobie problemu zanieczyszczenia powietrza to pierwszy krok do dokonania zmian, m.in. systemowej wymiany kotłów centralnego ogrzewania na terenie gminy. Podobnie jak inne samorządy, Jaworze już w tym roku rozpoczyna przygotowania do dofinansowania wymiany kotłów. Gmina sporządza ankiety, które po wypełnieniu przez mieszkańców pozwolą opracować szczegóły projektu. Wójt liczy, że dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2018 r. w Jaworzu zostanie wymienionych 40 kotłów, a w dwóch następnych latach – po 30. Piece będzie można wymienić wyłącznie na węglowe 5. klasy – przy dofinansowaniu nie większym niż 40 procent – oraz gazowe, które otrzymają 60 proc. dofinansowania.
To pierwsza stacja meteorologiczna w Jaworzu, kosztowała 5,5 tys. zł. Wójt Ostałkiewicz zamierza jednak, aby w przyszłości pojawiły się w innych miejscach kolejne dwie.

(Łu)


Radoslaw Ostalkiewicz GLORadosław Ostałkiewicz,
wójt gminy Jaworze:
Nie mamy co do tego wątpliwości, że w okresie grzewczym nad Jaworzem pojawia się smog. Zależało nam jednak, abyśmy znali rzeczywistą skalę tego zjawiska. Najbliższa stacja pomiaru znajduje się bowiem w Bielsku, a więc działa w zupełnie innych warunkach, niż te panujące w Jaworzu.
Stały nadzór nad tym, jaki jest stan powietrza, pozwala nam jeszcze bardziej uzmysłowić sobie, że trzeba podjąć skuteczne kroki w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Ostatni sezon grzewczy był pod tym względem wyjątkowy, bo wiele osób dostrzegło problem w swoim najbliższym otoczeniu i nabrało przekonania do potrzeby dokonania zmian. Im więcej osób wśród naszych mieszkańców tym się autentycznie przejmuje, tym większe szanse, że w przeciągu najbliższych lat uda nam się skutecznie zaradzić temu problemowi.
Jako gmina będziemy w tym pomagać, dofinansowując wymianę starych kotłów. Liczę, że przybliży nas to do uzyskania statusu uzdrowiska, a przede wszystkim zapewni zdrowe powietrze w każdej porze roku.