Już podczas nadchodzącej zimy z użyciem jednego karnetu będzie można korzystać z tras trzech największych ośrodków narciarskich w Szczyrku. To znaczące udogodnienie dla miłośników zimowej aktywności, decydujących się na przyjazd właśnie do Szczyrku.

Burmistrz Byrdy 1

Pomysł utworzenia wspólnego skipassu powstał przy wsparciu burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdego oraz z inicjatywy wszystkich trzech największych ośrodków narciarskich w Szczyrku, a więc Szczyrk Mountain Resort, Centralnego Ośrodka Sportu oraz Beskid Sport Arena.

Zima nowości
W Szczyrku w poszczególnych ośrodkach trwają intensywne przygotowania do sezonu zimowego. Zakończyła się już modernizacja kolei linowej Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich na odcinku z dolnej stacji w Szczyrku na Halę Jaworzyna. Tym samym od września na całej długości, włącznie z wyjazdem z Jaworzyny na szczyt Skrzycznego, można korzystać z nowoczesnych, czteroosobowych kanap o znacznie większej niż do tej pory przepustowości. – Możemy poszczycić się w tym momencie obiektem spełniającym standardy europejskie. Ale warto zwrócić uwagę, że do rozwoju naszego ośrodka narciarskiego dążymy od lat również choćby poszerzaniem tras narciarskich, czy rozbudową systemu naśnieżania – wyjaśnia dyrektor COS-OPO w Szczyrku Grzegorz Kotowicz.
Najbliższa zima przyniesie szereg nowości także na terenie ośrodka Szczyrk Mountain Resort, czyli dotychczasowego Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Słowacki inwestor Tatry Mountain Resort już w tym sezonie otworzy dla narciarzy gondolę na Halę Skrzyczeńską oraz kanapy sześcioosobowe z Soliska na Halę Skrzyczeńską i Wierch Pośredni. Odpowiedniemu przygotowaniu tras przysłuży się nowoczesny system naśnieżania.
Z kolei Beskid Sport Arena, który zanotował udany start ośrodka w sezonie poprzednim, poszerzył swoją najnowszą ofertę o trasę czarną, długości 800 metrów i średnim nachyleniu na poziomie 30 procent. Ośrodek rozpocznie najbliższy sezon już początkiem listopada, przy dodatnich temperaturach wykorzystując specjalną technologię naśnieżania.

Do Szczyrku ze skipassem
Najważniejszy punkt współpracy, nawiązanej przez trzy ośrodki narciarskie w Szczyrku, to bez wątpienia uruchomienie skipassu, dzięki któremu będzie można korzystać z bardzo szerokiej oferty. Wspólny karnet przewidziano w okresie tzw. pierwszego śniegu, czyli do 25 grudnia br., oraz w sezonie głównym, trwającym od 26 grudnia do 3 kwietnia 2018 r. Ceny zniżkowe ustalono dla osób w wieku od 12 do 17 lat, seniorów powyżej 60. roku życia oraz dzieci pomiędzy 6. a 11. rokiem życia. Warto zaznaczyć, że jeszcze tylko do końca października można zaopatrzyć się w tzw. sprytną sezonówkę, a więc karnet na najbliższy sezon w preferencyjnej cenie 899 zł w przypadku osób dorosłych.

3 BSA
Zdaniem burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdego, porozumienie ośrodków wraz z prowadzonymi w nich inwestycjami w narciarską infrastrukturę otwiera nowe możliwości dla miasta. – Głęboko wierzę, że projekt zapraszający na narty nie tylko do konkretnych ośrodków, ale po prostu do Szczyrku, okaże się trafiony. Przeszliśmy długą drogę i wykonaliśmy gigantyczną pracę, aby miasto się rozwijało. Współpracując można osiągnąć znacznie więcej, dlatego słowa podziękowania kieruję pod adresem samych ośrodków, ale również Lasów Państwowych, Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Nadleśnictwa Bielsko, firmy Popiela & Młyński, organizacji ekologicznych, wyrozumiałych mieszkańców Szczyrku i wielu urzędników, zaangażowanych w pozytywny przebieg poszczególnych procedur formalnych – mówi burmistrz Byrdy.

Darmowa komunikacja, czyli pierwszy krok
Przed zbliżającym się sezonem miasto Szczyrk rozpoczęło kampanię: „Zostaw swój samochód pod hotelem i poruszaj się darmową komunikacją miejską”. – To pierwszy krok w kierunku bardziej wygodnej i sprawnej komunikacji w mieście podczas tak dużego natężenia ruchu. Chcemy, aby skibusy, które będą kursować już od grudnia, były bezpłatne i dotyczy to wszystkich, a więc nie tylko osób wybierających się do ośrodków narciarskich, ale również naszych mieszkańców. Będziemy dążyć do przekonania, że takie rozwiązanie rzeczywiście jest komfortowe i faktycznie się sprawdza – tłumaczy burmistrz Szczyrku.
Skibusy kursować będą od 1 grudnia przez kolejne cztery miesiące, aż do końca marca 2018 r., w godzinach od 7.30 do 18, przy czym od 11 do 14 autobusy będą wyruszały ze Skalitego co pół godziny, zaś w pozostałym czasie co kwadrans. Jak zaznacza Antoni Byrdy, trwają ostateczne ustalenia natury prawnej i formalnej, aby takie zadanie w oparciu o autobusy PKS-u mogło być bez przeszkód realizowane. – Nie było prostym stworzenie konstrukcji prawnej, która zadanie własne gminy zlecone na rzecz Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego łączyłaby jednostkę samorządową, podmiot prywatny oraz zakład budżetowy – wyjaśnia burmistrz Byrdy. Kursy, dowożące pod stoki, zostały wprowadzone przy ścisłej współpracy z SMR, COS oraz BSA.
Burmistrz dodaje również, że skibusy z całą pewnością nie rozwiążą całego skomplikowanego procesu komunikacji w Szczyrku. Miasto przygotowuje się do zakupu terenu dotychczasowego campingu w Skalitem z docelowym jego przeznaczeniem na parkingi. W opracowaniu jest ponadto koncepcja prawo- i lewoskrętów w drogi boczne z głównej ulicy biegnącej przez miasto oraz dróg jednokierunkowych, jakie zostaną wprowadzone po konsultacjach z mieszkańcami.

2 Gondola SON
WSPÓLNY SKIPASS:
- ponad 40 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności
- łączna przepustowość wyciągów ponad 22 tys. osób na godzinę
- gondola 10-osobowa, 3 kanapy 6-osobowe, 2 kanapy 4-osobowe, 7 orczyków i taśmy
- 8 kilometrów oświetlonych tras
- najdłuższe trasy w Polsce – w pierwszej „10” aż 5 tras znajduje się w Szczyrku
- system nowoczesnego naśnieżania
- bogata oferta apres-ski
- darmowe skibusy na terenie miasta
- dostępność skipassów on-line

Marcin Nikiel