Ruszyły prace przy budowie II etapu kanalizacji sanitarnej w gminie Czechowice-Dziedzice.
Roboty obejmą Bronów, Ligotę, Zabrzeg oraz Czechowice Południowe, a także centrum miasta. Łącznie powstanie około 55 km nowej sieci. Jednocześnie na wielu odcinkach zostanie zmodernizowana również sieć wodociągowa o łącznej długości 24,8 km.
Jak podkreśla burmistrz Marian Błachut, cały projekt II etapu regulacji gospodarki wodno-ściekowej w gminie Czechowice-Dziedzice obejmie 4365 mieszkańców oraz liczne obiekty użyteczności publicznej i prywatne, głównie na terenie Czechowic Południowych, w centrum miasta oraz w Bronowie, Ligocie i Zabrzegu. Ponadto 10 tys. osób skorzysta ze zmodernizowanego przy okazji realizacji projektu wodociągu. Istotnie poprawi to standard i jakość życia mieszkańców, a także – co również niezwykle istotne – stan środowiska naturalnego poprzez redukcję zanieczyszczeń gleby i wód.
Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje budowę kanalizacji na obszarach nieskanalizowanych i przyłączenie nowych użytkowników, zabudowę na terenie oczyszczalni ścieków agregatu prądotwórczego kogeneracyjnego. Będzie on wytwarzał energię elektryczną z energii cieplnej pochodzącej ze spalania biogazu. W celu podniesienia efektywności energetycznej oczyszczalni produkowana w ten sposób energia wykorzystana zostanie na pokrycie zapotrzebowania na energię obiektów oczyszczalni. Zbudowany będzie także garaż dla specjalistycznych pojazdów, obsługujących system odprowadzania ścieków oraz sfinansowany zakup sprzętu.
W pierwszej kolejności prace budowlane będą przeprowadzone na ulicach Legionów, Górniczej, Wierzbowej i Grabowiec w Czechowicach-Dziedzicach, Nadwiślańskiej i Południowej w Zabrzegu, Granicznej i Złocistej w Ligocie i Bronowie oraz na ulicach Żabiej, Rakowej, Bory i Koło w Ligocie. W efekcie sieć kanalizacji sanitarnej powiększy się o ok. 10 km, a do miejskiej sieci kanalizacyjnej zostanie podłączonych 200 budynków mieszkalnych.
Szacowany koszt całej inwestycji wynosi około 106,3 mln zł. Miasto na projekt „Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice – etap 2”, w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, pozyskała dofinansowanie w wysokości 53,7 mln zł.
Projekt stanowi kontynuację pierwszego etapu, współfinansowanego przez UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Wtedy wybudowano 124,3 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z 32 przepompowniami i 7,5 kilometrami zmodernizowanej sieci wodociągowej. Zmodernizowano też i rozbudowano miejską oczyszczalnię ścieków. Do nowo wybudowanej sieci podłączono ponad 11 tys. osób, a więc ponad jedną czwartą mieszkańców całej gminy.

(UMCD)