Ekipy konserwatorskie dokonały kolejnego ważnego odkrycia w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Zespół kierowany przez Joannę Borek-Firlejczyk natknął się na polichromie, pochodzące prawdopodobnie z końca XVI w.
Malowidła to tzw. tonda, mają kształt owalny i przedstawiają Ojców Kościoła, a więc ważnych twórców doktryny z pierwszych wieków istnienia chrześcijaństwa. To nietypowe, bowiem zazwyczaj w kościołach umieszczane są wizerunki czterech ewangelistów. Odkrycie zostało dokonane dość przypadkowo. Podczas demontażu rokokowego ołtarza ukazały się niewielkie naturalne odkrywki, toteż konserwatorzy zadecydowali, aby rozszerzyć zakres prac. W ten sposób na wschodniej ścianie prezbiterium odkryto polichromię ze św. Hieronimem i św. Ambrożym z Mediolanu, oprócz Ojców Kościoła jest tutaj dekoracja roślinna z maszkaronami i aniołkiem. Konserwatorzy liczą, że na następnych fragmentach odnajdą polichromie z kolejnymi świętymi.
Obecny kościół to dawny zbór kalwiński, później, kiedy dostosowywano go do potrzeb obrządku rzymskokatolickiego, zmieniano również wnętrze. Konserwatorzy przypuszczają, że obecnie odkryte malowidła powstawały w latach 1592-1598. Polichromie są zachowane w bardzo dobrym stanie, wszystko można bez większych problemów odtworzyć. Terminarz prac konserwatorskich w kościele bestwińskim w tym roku przewiduje odsłonięcie i zabezpieczenie malowideł, zaś w kolejnych latach ich konserwację. Część pieniędzy na te prace pochodzi jako dofinansowanie z funduszy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wcześniej odsłonięto tutaj renesansowe epitafium Stanisława Myszkowskiego i jego żony Jadwigi z Tęczyńskich, właścicieli Bestwiny, pochodzące właśnie z kalwińskiego okresu kościoła.

(R)