Blisko 300 kontroli pieców CO przeprowadził do tej pory Eco-Patrol, jaki działa przy Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.
Tylko w lutym patrol w czterech kontrolowanych budynkach stwierdził spalanie odpadów pochodzących z rozbiórki mebli. Płyty meblowe służyły między innymi do rozpalenia ognia w piecu. Za te wykroczenia strażnicy nałożyli mandaty karne.
W jednym przypadku właściciel nie przyznał się do spalania płyt, dopiero po skontrolowaniu popiołu i znalezienia w nim niedopalonych resztek płyty meblowej, przyjął mandat. Z kolei 29 stycznia funkcjonariusze na jednej z posesji podczas kontroli pieca centralnego ogrzewania dostrzegli niedopalony but męski. I w tym wypadku został nałożony mandat w wysokości 300 zł.
Eco-Patrol w Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach działa od grudnia 2016 r. Składa się z dwóch funkcjonariuszy, upoważnionych do przeprowadzania na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice kontroli przestrzegania przepisów zawartych w Ustawie Prawo Ochrony Środowiska, Ustawy o odpadach, a także Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Jego zadaniem jest m.in. kontrola palenisk pod kątem sprawdzenia stosowanego w nim opału, przede wszystkim jego zgodności z obowiązującą Uchwałą Antysmogową, która obowiązuje od 1 września ub.roku.
Od zeszłego roku strażnicy dokonali prawie 300 kontroli palenisk, nałożyli 13 mandatów karnych, a także udzielili 16 pouczeń w przypadku spalania odpadów w piecu centralnego ogrzewania oraz 14 pouczeń za niestosowanie się do Uchwały Antysmogowej. W przypadku prawie 260 kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
Patrol współpracuje z Referatem Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami w Czechowicach-Dziedzicach. Oprócz sprawdzania palenisk podejmuje działania egzekwujące przestrzeganie także innych przepisów, związanych z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, prawem ochrony środowiska, Ustawą o odpadach oraz z zakresu ochrony zwierząt. W wyniku interwencji patrolu do odpowiednich służb i instytucji zgłaszane są przypadki stwierdzonych nieprawidłowości. Patrol wspiera także wszelkie działania, które przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej i troski o środowisko naturalne wśród mieszkańców gminy.
Przypomnijmy, że w piecach centralnego ogrzewania nie wolno stosować węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, także paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc., oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.

(R)