Gmina Kozy kontynuuje realizowany od poprzedniego roku program wymiany źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych.
Kolejny nabór wniosków od mieszkańców o włączenie do Programu Ograniczania Niskiej Emisji potwierdził niesłabnące zainteresowanie tym projektem. Wnioski złożyły 133 osoby, przy czym blisko połowa z tego wskazała najefektywniejsze rozwiązanie, a więc chęć wymiany nieekologicznych kotłów węglowych na nowoczesne kotły gazowe. – Celem działań podejmowanych przez gminę w tym zakresie jest konsekwentne doprowadzanie do poprawy jakości powietrza. Obserwujemy wyraźnie, że w naszym środowisku panuje coraz większa świadomość tego, jak priorytetowa to kwestia – podkreśla wójt gminy Kozy Jacek Kaliński.
Dodaje, że wymianę kotłów, które nie spełniają obecnych norm ekologicznych na nowoczesne kotły 5 klasy emisji lub na ogrzewanie gazowe, zawarto w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy Kozy. Realizację zadania wyznaczono od 2018 r. w okresie trzyletnim z perspektywą na kolejne lata.
W roku bieżącym przewidziano wymianę 120 kotłów. Regulamin określający zasady i tryb udzielania, a także sposób rozliczania dotacji celowej na dofinansowanie inwestycji z zakresu modernizacji źródeł ciepła, przewiduje różne warianty wsparcia dla wnioskodawców. Dofinansowanie na poziomie 60 procent kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 6 tys. zł, możliwe jest w przypadku wymiany starego kotła węglowego bądź gazowego na odpowiednio nowy. Z kolei 80 proc. (ale nie więcej niż 8 tys. zł) uzyskać można na wymianę kotła węglowego na gazowy. Pamiętać należy, że dotacja udzielana jest wyłącznie na modernizacje realizowane w okresie trwania programu.

(M)