Aż 1153 osoby wzięły udział w przygotowanej przez gminę ankiecie dotyczącej przyszłości koziańskiego kamieniołomu. Znacząca większość opowiedziała się za koniecznością zagospodarowania tego miejsca.
Ankieta, której przeprowadzenie zainicjowano w trakcie czerwcowych Dni Kóz, a następnie kontynuowano do końca miesiąca, wzbudziła duże zainteresowanie. Swoje zdanie wyrazili przede wszystkim mieszkańcy gminy Kozy. Niemal dokładnie 88 proc. głosujących wskazało na potrzebę zagospodarowania terenu dawnego kamieniołomu. Z odpowiedzi, zaproponowanych jako możliwe działania, najwięcej poparcia zyskały inwestycje poprawiające docelowo infrastrukturę pod kątem turystyki, a więc stworzenie szlaków turystycznych i tras rowerowych, zaprojektowanie tarasów widokowych, zagospodarowanie stawu oraz terenów pod kątem sportu i rekreacji. Uwagę zwrócono ponadto m.in. na wykonanie infrastruktury wypoczynkowej, szlaku historycznego z opisem procesu pozyskiwania kamienia, parkingu dla pojazdów oraz geologicznych i przyrodniczych ścieżek edukacyjnych.
Istotna część ankiety miała charakter otwarty. W niej osoby ją wypełniające wskazać mogły inną koncepcję na przyszłość kamieniołomu. Pomysły pojawiły się bardzo zróżnicowane i nierzadko oryginalne. Aquapark, basen z plażą, ścieżki enduro, kolejka linowa, amfiteatr, tor saneczkowy, mini zoo, kompleks hotelowy, źródła termalne, plac zabaw – to tylko kilka z przewijających się rozwiązań. Nie zabrakło jednak i głosów postulujących znacznie mniejszą ingerencję w tutejszy krajobraz terenu, zadbanie o porządek i czystość oraz pozostawienie go w stanie naturalnym.

(MA)


wojt koz kalinski jacekJacek Kaliński,
wójt gminy Kozy:
Analizując wyniki ankiety w pierwszej kolejności dostrzegliśmy to, że prawie wszyscy głosujący odpowiedzieli twierdząco na pytanie „czy bywasz na terenie kamieniołomu?”. To tylko potwierdza, że zagospodarowanie dawnego kamieniołomu jest zadaniem społecznie ważnym i w dużej mierze wyczekiwanym przez mieszkańców Kóz. W tych okolicach bywają często, udają się tu chętnie w swoim czasie wolnym, doceniając liczne walory.
Przeprowadzona ankieta niewątpliwie będzie pomocna przy podejmowaniu kolejnych kroków i decyzji, które mają doprowadzić finalnie do zagospodarowania terenu w sposób jak najbardziej przemyślany. Do tego oczywiście droga jeszcze daleka. Tym bardziej, że przy wszelakich zamierzeniach inwestycyjnych musimy pamiętać o konieczności ochrony środowiska naturalnego i przyrody, bo także ten wątek przewijał się przecież w odpowiedziach w części otwartej naszej ankiety.