Z myślą o rozpoczętym we wrześniu roku szkolnym Dom Kultury w Kozach przygotował na najbliższe miesiące nową ofertę pełną wszechstronnych zajęć.
Osoby w różnym wieku, zainteresowane rozwinięciem swoich umiejętności tanecznych, mogą wziąć udział w kursie tańca. We wtorki w godzinach popołudniowych i wieczornych zajęcia przewidziano dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, z kolei w grupach początkującej i zaawansowanej ćwiczyć mogą dorośli. Propozycją ruchową jest również przynależność do zespołu „Mali Kozianie”, którego godzinne zajęcia w poniedziałki od 18 do 19 realizowane są pod okiem Krystyny Mirochy.
W swoje szeregi zaprasza także Zespół Pieśni i Tańca „Kozianie”, łączący zdolności taneczne z wokalnymi. Ich doskonalenie możliwe jest w poniedziałki i środy w blokach dwugodzinnych od 19 do 21. Charakter fizycznej aktywności mają poza tym przeznaczone wyłącznie dla kobiet zajęcia z tanecznej gimnastyki, które prowadzi instruktor Anna Kaim.
Dom Kultury zapewnia również korzystającym z jego oferty szeroką ofertę podnoszenia kwalifikacji muzycznych. Chór tej instytucji, pod kierownictwem dyrygent Anny Czaplińskiej-Syjoty, gromadzi zarówno młodzieży, jak i dorosłych. We wtorki i środy, od 19 do 20.30, organizowane są zajęcia nieodpłatne.
Ciekawą propozycją są również spotkania grupy wokalnej. Niezależnie od wieku organizowane są m.in. ćwiczenia z emisji głosu. Muzyka w Kozach to także obchodząca w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Młodzieżowa Orkiestra Dęta. W poniedziałki i piątki pomiędzy 18 a 20 można dołączyć do muzyków, realizujących swoje pasje pod pieczą znakomitego kapelmistrza Stanisława Wróbla. Odwiedzając Dom Kultury można ponadto nauczyć się gry na instrumentach dętych i perkusyjnych.
Teatralne szlify można zdobyć w ramach działającej tu grupy „Czyżby?!”, przeznaczonej dla dzieci powyżej 10. roku życia, oraz poprzez warsztaty literackie „słowo.tok” dla młodzieży i dorosłych. W obu przypadkach zajęcia prowadzone są przez instruktorkę Sabinę Piskorek-Oczko. Dzieci najmłodsze, w wieku już od 3 lat, warto wysłać z kolei na ćwiczenia rytmiki z plastyką.
Przy koziańskim Domu Kultury funkcjonują także inne ciekawe formy artystyczne. „Walimy w kocioł” to warsztaty perkusyjne dla dorosłych pod pieczą Tomasza Kineckiego, „Aktywne zwiedzanie” z kolei to zajęcia o charakterze sztuk plastycznych, a „Koziańskie Orły” tworzą grupę historyczną, której przewodzi instruktor Andrzej Hałat. Z kolei Marek Małecki zaprasza wszystkich chętnych w poniedziałki od 18 do 20 na Klub Miłośników Filmu i Fotografii.
Część zajęć Dom Kultury realizuje również w partnerstwie z innymi stowarzyszeniami, czy organizacjami. Oferta obejmuje m.in. zumbę, warsztaty baletowe i modern jazz oraz naukę gry na gitarze.

(RA)



Krzysztof Fialkowski 2Krzysztof Fiałkowski,
wójt gminy Kozy:
W gminie Kozy możemy pochwalić się naprawdę wszechstronną ofertą kulturalną. Co ważne, adresowana jest ona praktycznie do wszystkich mieszkańców naszej gminy, czyli osób w różnym wieku i mających często odmienne zainteresowania i pasje. Realizowane przez Dom Kultury zajęcia artystyczne – muzyczne, taneczne, czy literackie, znajdują od lat swoje grono odbiorców. To najlepiej świadczy, że warto systematycznie urozmaicać propozycje zajęć, dostosowując je zarazem do oczekiwań kozian.
Warto pamiętać o tym, że w naszej gminie wiele ciekawego, dzięki zaangażowaniu i pomysłowości Gminnej Biblioteki Publicznej, dzieje się również w naszym Pałacu Czeczów. Z kolei Ludowy Klub Sportowy Orzeł to nie tylko klub z bogatymi tradycjami, ale i rozwijający swoją ofertę poprzez różne sekcje sportowe, gwarantujące aktywne spędzanie czasu dla dzieci i młodzieży.