Nadleśnictwa Ustroń i Wisła włączyły się do pilotażowego projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych, służącego powiększeniu pochłaniania dwutlenku węgla przez ekosystemy leśne.
Projekt Leśne Gospodarstwa Węglowe wprowadza przedsiębiorstwo Lasy Państwowe na terenie całego kraju, na razie jako pilotaż w wyznaczonych nadleśnictwach. Ma on służyć zwiększeniu pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy poprzez specjalne działania w leśnictwach. Tym samym przyczyni się do kompensowania wzrostu stężenia dwutlenku, jaki powstaje wraz z rozwojem gospodarczym.
Projekt ma następujące zadania: zwiększenie ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystem leśny, głównie drzewostany i glebę, redukcję emisji z obszarów podmokłych oraz magazynowanie węgla na składach drewna. Pomysł opiera się na założeniu, że lasy w następstwie fotosyntezy są naturalnym zbiornikiem węgla w postaci organicznej. A więc im więcej węgla organicznego zostanie zmagazynowanego w leśnych ekosystemach poprzez specjalne działania w gospodarce leśnej, tym mniej będzie go w postaci dwutlenku węgla w atmosferze.
Leśne Gospodarstwa Węglowe są programem pilotażowym mającym zweryfikować, które z podejmowanych działań są najbardziej efektywne. Lasom Państwowym zależy na wykazaniu roli obszarów leśnych w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych, a zarazem utworzeniu modelów pochłaniania dwutlenku węgla oraz akumulacji biomasy w polskich lasach.
Dzięki takim działaniom będzie możliwe automatyczne określanie ilości skumulowanego węgla dla wskazanych obszarów, szczegółowa inwentaryzacja pochłaniania dwutlenku węgla w polskich lasach, a także dokładne raportowanie poziomu pochłaniania szkodliwych emisji w ramach zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto i Porozumienia Paryskiego. Ostatecznym efektem programu mają być jednostki dwutlenku węgla (JDW) i stworzenie rynku dla podmiotów gospodarki narodowej, objętych Europejskim Systemem Handlu Emisjami, na którym mogłyby kupować od Lasów Państwowych jednostki dwutlenku węgla pochłanianego przez zasoby leśne.
Zainteresowanie projektem wyrazili już przedsiębiorcy, którzy, podobnie jak osoby fizyczne, mogą wziąć udział w rozszerzaniu programu Leśnych Gospodarstw Węglowych, zakupując JDW. JDW, a więc jednostki dwutlenku węgla, to umowna ilość zwiększonego pochłaniania węgla wyrażona w tonach dwutlenku węgla zatrzymanych przez las w wyniku realizowanych działań dodatkowych.
Jak informuje Nadleśnictwo Ustroń, na ich terenie zostało wydzielonych 90 drzewostanów o łącznej powierzchni ponad 369 ha. Działania prowadzone na tym obszarze polegają przede wszystkim na podsadzeniach, wykorzystywaniu odnowień naturalnych, wprowadzaniu odnowień poprzez promowanie siewu nasion – naśladującą przyrodę metody alternatywnej dla sadzenia, zalesienia, wprowadzanie gatunków szybkorosnących, stosowanie rębni złożonych, czyli takich, które pozwalają na pozostawienie części dojrzałego drzewostanu równocześnie z prowadzonymi odnowieniami. Wszystkie te działania pozwolą na dodatkową absorpcję dwutlenku węgla.
Polska należy do krajów europejskich o największym zanieczyszczeniu powietrza, emituje rocznie blisko 420 mln ton gazów cieplarnianych rocznie. Tymczasem zalesienie może wydatnie przyczynić się do pochłaniania pyłów i szkodliwych gazów, a tym samym ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.
Podaje się przykład Szwecji, gdzie z ponad 55 mln ton emitowanych gazów cieplarnianych rocznie, lasy pochłaniają 43 mln ton, a więc blisko 80 proc. W Polsce dotychczas lasy absorbują ok. 9 proc. emisji, ale pod tym względem można dużo jeszcze zrobić. Zalesienie w Polsce na poziomie 30 proc. jest niższe od unijnego, które wynosi ponad 40 proc. Sadząc nowe lasy w taki sposób, aby jak najbardziej nastawić je na absorpcję emisji pyłów i gazów, można więc przyczynić się do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko skutków rozwoju gospodarczego w Polsce.

(LP, RED)