Parafianie i zaproszeni goście świętowali 125. rocznicę powstania kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Jasienicy, która służy miejscowej społeczności luterańskiej.
W nabożeństwie obok proboszcza parafii ks. Władysława Wantuloka i proboszcza pomocniczego ks. Andrzeja Krzykowskiego wzięli udział biskup senior Janusz Jagucki oraz wieloletni proboszcz, obecnie na emeryturze ks. Ryszard Janik. Od wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny i przewodniczącego Rady Gminy Jana Batelta proboszczowie otrzymali kwiaty oraz obraz róży Lutra, autorstwa Floriana Kohuta, malarza z Rudzicy. Dla uczestników uroczystego nabożeństwa zagrała Diecezjalna Orkiestra Dęta, zebrani wysłuchali pieśni, wykonanych przez chór parafialny oraz zespół „Cantate”.
Wójt Janusz Pierzyna podczas przekazywania obrazu przypomniał, że to kolejny jubileusz, jaki w ostatnim czasie przeżywa społeczność ewangelicka gminy Jasienica. Niedawno bowiem parafia w Międzyrzeczu Górnym obchodziła 150-lecie zbudowania kościoła, zaś wspólnota we Wieszczętach – stulecie. – Na naszym terenie nie było i nie ma waśni na tle religijnym. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego zajęci są ciężką pracą, kierują się Ewangelią, która mówi, aby wspomagać sąsiadów, a w religii szukają pociechy i wskazówek do dobrego życia. Dlatego, gdy trzeba, wzajemnie sobie pomagają – mówił wójt, który od wspólnoty ewangelickiej w Jasienicy otrzymał tabliczkę z podziękowaniem za wsparcie, jakiego udziela parafii.
W 1857 r. w Jasienicy na podarowanym kawałku pola parafia ewangelicka założyła cmentarz. W tym miejscu w 1891 r. została wybudowana kaplica cmentarna, która służyła do odprawiania nabożeństw żałobnych. W 1934 r. przy okazji remontu kaplica cmentarna została powiększona, zaś jej wieża podwyższona. Do obecnego kształtu świątynia została rozbudowana w 1987 r., a po zakończeniu remontu odbyła się uroczystość rekonsekracji budynku z przemianowaniem na Kościół Zmartwychwstania Pańskiego.

(UGJ)


Pomoc dla parafii w Międzyrzeczu
Kilka dni po lipcowym jubileuszu 150-lecia istnienia kościoła ewangelickiego w Międzyrzeczu Górnym, pożar w zabytkowej świątyni wyrządził duże szkody. Paliło się w zakrystii. Zniszczeniu uległo wyposażenie, spaliły się też okna, pożar uszkodził też zabytkowe organy i instalację elektryczną, malowania wymagają wszystkie ściany wewnątrz świątyni. Wójt Janusz Pierzyna złożył wyrazy współczucia społeczności ewangelickiej Międzyrzecza. Straty nie zostały jeszcze do końca oszacowane, wójt zapewnił, że w miarę możliwości Gmina przeznaczy pieniądze na pomoc w odnowieniu kościoła. Na ostatniej sesji na wniosek wójta Rada Gminy przeznaczyła 50 tys. zł jako pomoc przy likwidacji strat spowodowanych pożarem. Pomoc finansowa z budżetu Gminy, stanowiąca połowę zaplanowanych kosztów, umożliwi wymianę pięciu spalonych okien, instalacji elektrycznej i rekonstrukcję stropu nad zakrystią. W dalszej kolejności kościół czeka malowanie wnętrza i instalacja zabezpieczeń przeciwpożarowych.