Spotykam się z przedsiębiorcami bardzo często i na każdym kroku słyszę o problemach, z jakimi się obecnie borykają. Pandemia czy wojna nie mogą być ciągle stawiane jako główny tego powód i przykrywać fatalne w skutkach decyzje rządzących – stanowczo podkreśla Mirosława Nykiel, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Z największymi trudnościami i wyzwaniami w prowadzeniu biznesu posłanka Mirosława Nykiel spotyka się na szczeblu ogólnopolskim, zasiadając w Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju jako jej wiceprzewodnicząca. Podkreśla, że przedsiębiorcy nie mogą przede wszystkim liczyć dziś na stabilizację i nie jest to bynajmniej pokłosiem sytuacji rynkowej. – Co rusz jesteśmy zaskakiwani zupełnie niezrozumiałymi zmianami w przepisach podatkowych. Ta niestabilność prawa to prawdziwy koszmar dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, niezależnie od skali swojego biznesu – przyznaje posłanka.

Dodaje, że podobne zdanie wyrażają na różnych spotkaniach nie tylko zaniepokojeni przedsiębiorcy, ale również reprezentanci biur rachunkowych czy księgowości, zgłaszając uwagi choćby w związku z koniecznością składania rocznych zeznań podatkowych. – Bałagan jest nieprawdopodobny. Uproszczenie przepisów to kwestia do rozwiązania na już. Podobnie zresztą podejście do przedsiębiorców, którzy często wciąż traktowani są jak oszuści. Tymczasem najzwyczajniej chcą prowadzić swoje biznesy uczciwie i rozsądnie, opierając się na przejrzystych, czytelnych zasadach – mówi Mirosława Nykiel.

Ostatnim głośnym przypadkiem upadającego biznesu w środowisku lokalnym był funkcjonujący z powodzeniem od lat na bielskiej Starówce bar „Pierożek”. Rachunki za podstawowe media, niezbędne do prowadzenia działalności w branży gastronomicznej, wzrosły na przestrzeni miesięcy gwałtownie z kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, przez co chętnie uczęszczany lokal miał zostać zamknięty. – Tylko nagłośnienie tej sprawy dało taki efekt, że jeden z przedsiębiorców zdecydował się na przejęcie baru. Najważniejsza w tym wszystkim to realna obrona miejsc pracy. Co jednak, gdyby nikt w sposób stanowczy nie zgłosił się na taki apel o pomoc? Byłoby, jak w wielu innych przypadkach zamykania działalności, bo – jak powiedzieli nam sami przedsiębiorcy – mały biznes umiera po cichu. Nim też zarazem znacznie trudniej sterować, co wyraźnie jest nie w smak rządzącym – zauważa posłanka Platformy Obywatelskiej.

Powołując się na ogólnodostępne statystyki, posłanka zwraca szczególną uwagę na fakt, iż co druga złotówka składająca się na polski PKB wpływa od małych i średnich przedsiębiorstw. Wskazuje również na inne liczby, które uzmysławiają skalę problemu – w roku 2022 wniosek o restrukturyzację bądź upadłość złożyło o 26 procent więcej firm, aniżeli w roku wcześniejszym. – A przecież mówimy już o okresie pandemii, przyrównując do czasu, w którym cały szereg firm zaprzestało swojej działalności – nadmienia Nykiel.

Zagadnienia związane z wszechobecną inflacją i ogromnymi kosztami przewijają się jako wiodące podczas systematycznie organizowanych w całej Polsce spotkań z parlamentarzystami w ramach cyklu „Tu jest przyszłość”. Wybrzmiewają na nich również konkretne propozycje, jakie z myślą właśnie o przedsiębiorcach przygotowała Koalicja Obywatelska. – Postulujemy przede wszystkim przeniesienie obowiązku wypłaty zasiłku chorobowego od pracodawcy na ZUS już od pierwszego dnia zwolnienia w mikroprzedsiębiorstwach. Poza tym PIT płacony byłby tylko od faktur zapłaconych przez kontrahenta, a uproszczeniu i urealnieniu zarazem uległaby budząca obecnie wiele dyskusji i zastrzeżeń składka zdrowotna, uiszczana także w przypadku sprzedaży auta bądź nieruchomości – wylicza Mirosława Nykiel.

Pomysłem bezpośrednio związanym ze stabilnością na rynku pracy jest wydłużenie do sześciu miesięcy czasu wejścia w życie ustaw o zmianach podatkowych, a na wszelaką pomoc przedsiębiorcy mogliby liczyć w zupełnie nowych Centrach Obsługi Podatnika, zastępujących Urzędy Skarbowe w całej Polsce. Koalicja Obywatelska zapowiada ponadto zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł oraz wprowadzenie „babciowego” jako świadczenia pieniężnego w wysokości 1500 zł, które to środki miałyby trafiać do matek do czasu ukończenia przez dziecko 3. roku życia i dopomóc im w krótkim czasie po urodzeniu w powrocie do pracy. – Nie mamy w tym przypadku do czynienia z żadnym rozdawnictwem, bo i takie głosy słyszymy. Praca musi się opłacać, więc ten pomysł jest odpowiedzią na rzeczywisty problem wielu kobiet – podsumowuje posłanka PO. (R)

 

Program Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej dla przedsiębiorców:

- PIT tylko od zapłaconych faktur

- Przeniesienie obowiązku wypłaty zasiłku chorobowego od pracodawcy na ZUS już od pierwszego dnia zwolnienia w mikroprzedsiębiorstwach

- Urzędy Skarbowe zamienione w Centra Obsługi Podatnika, w których przedsiębiorcy uzyskają niezbędną pomoc

- Prosta i czytelna składka zdrowotna – bez absurdów poboru składki, np. od sprzedaży auta lub nieruchomości

- Wydłużenie do 6 miesięcy czasu wejścia w życie ustaw o zmianach podatkowych