Uczniowie ze szkoły w Bestwinie zorganizowali Młodzieżowe Forum Ekoenergetyczne. Wykorzystując wyposażenie nowych zielonych pracowni, pogłębili wiedzę i podzielili się swoimi przemyśleniami co do przyszłości alternatywnych źródeł energii.
– Można się było dużo nauczyć, widać zwłaszcza zaangażowanie młodych mieszkańców w starania o upowszechnienie czystej, odnawialnej energii, zastępującej węgiel. Mamy satysfakcję, bo te ciekawe prelekcje i pokazy stały się możliwe w dużej mierze dzięki nowemu wyposażeniu pracowni, które pozyskaliśmy dla naszych szkół. Cieszę się, że sprzyja to rozwojowi wiedzy i umiejętności naszych uczniów, bo z pewnością pomoże im to w dalszej karierze szkolnej, a następnie zawodowej – mówił wójt Artur Beniowski, który wziął udział w Forum.
Młodzieżowe Forum Ekoenergetyczne prowadziła sama młodzież w ekopracowni, jaka niedawno powstała w szkole. Na pokazowej lekcji nie brakowało efektownych eksperymentów. Z patyków, nici i plasteliny zbudowano nawet model linii energetycznej, łączącej sołectwa gminy Bestwina. Jeszcze wcześniej zorganizowano wycieczkę do prawdziwej elektrowni.
Wykorzystując tablicę interaktywną, wiatraki na baterie słoneczne, „owocowe zegary” i badania ankietowe uczniowie starali się zachęcić gości do szukania alternatyw dla paliw kopalnych. Już teraz w gminie Bestwina korzysta się w domach z paneli fotowoltaicznych, być może przyszłość pokaże, że warto rozważyć i inne opcje. Siódmoklasistom najbardziej spodobała się elektrownia wodna.
Bestwińska szkoła pozyskała 10 tys. zł dofinansowania z Funduszu Naturalnej Energii na projekt „Audyt Ekoenergetyczny”, przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Magdaleny Jasińskiej. Pieniądze pozwoliły na zakup pomocy naukowych, realizację wycieczek i szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną. Grant umożliwił opracowanie pakietu interaktywnych gier, akcję naklejkową, przygotowanie grafik na torbach ekologicznych, przekazanie do innych szkół baterii solarnych i powerbanków, stworzenie komiksów itd.

(R, SL)