O pochodzeniu drewna, jego właściwościach i zastosowaniu rozmawiali uczestnicy III edycji warsztatów dla nauczycieli „O lesie w lesie – czyli drewno w roli głównej”, zorganizowanych w Nadleśnictwie Bielsko.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z prowadzoną w Lasach Państwowych gospodarką leśną, dowiedzieli się m.in. o zasadach hodowania sadzonek drzew leśnych w szkółce. Edukator w Nadleśnictwie Bielsko Irena Polok poprowadziła z kolei praktyczne warsztaty terenowe, prezentując najważniejsze zadania leśnika w kolejnych fazach życia lasu od uprawy do dojrzałego drzewostanu.
Nauczyciele własnoręcznie przeprowadzili pomiar pierśnicy, czyli średnicy drzewa na wysokości 1,3 m od ziemi, a także pomiar wysokości drzewa wysokościomierzem. Kolejnym punktem programu warsztatów było zapoznanie się z zaletami i wadami drewna, decydującymi o jego możliwościach użytkowania w życiu codziennym. Drugiego dnia warsztatów uczestnicy poznawali zastosowania i wykorzystania drewna jako surowca energetycznego oraz materiału dla sztuki i budowy instrumentów muzycznych. Uczestnicy mieli też okazję wykonania ćwiczeń praktycznych, polegających na rozpoznaniu gatunku drewna na podstawie jego tekstury oraz ciężaru właściwego próbek, a ponadto określeniu parametrów, jakie musi spełniać drewno, aby mogło zostać wykorzystane jako opał do kominków i pieców. O znaczeniu drewna dla rozwoju cywilizacji i kultury człowieka mówił Bartosz Czader z Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, który zaprezentował m.in. kolekcję rzeźb, wykonanych z drewna 25 różnych gatunków drzew i krzewów. Warsztaty zakończyło własnoręczne przygotowanie drewnianej skrzynki.
III edycja warsztatów została zorganizowana przez Nadleśnictwo Bielsko, Regionalny Ośrodek Doskonalenia nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.

(BMP, IP)