Do końca października potrwa wymiana bliskoczterokilometrowego odcinka magistrali wodociągowej w Kaniowie. Dzięki temu poprawi się jakość wody w kranach mieszkańców całej gminy.
Inwestycja, współfinansowana z pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zakłada usunięcie starych, azbestowych rur. Nie stwarzają one wprawdzie zagrożenia dla zdrowia użytkowników, są jednak tak zniszczone, że dochodzi do częstych awarii. Przy wahaniach ciśnienia, np. w okresie przedświątecznym, każde zwiększenie ciśnienia doprowadza do pęknięć i wycieków, co z kolei powoduje straty wody. Jednak przede wszystkim awarie stanowią prawdziwą uciążliwość dla użytkowników. Najpierw bowiem pojawiają się przerwy w dopływie wody do kranów, a następnie, już po usunięciu awarii, przez dłuższy czas woda jest zanieczyszczona do tego stopnia, że uszkodzenia pralek, czy zmywarek do naczyń, wcale nie należą do rzadkości.
Cała gmina Bestwina korzysta z własnego ujęcia wody pitnej „Ochmanowiec” w Kaniowie, utworzonego na jednym ze znanych ze swojej czystości akwenów po żwirowiskach. Stąd magistralą wodociągową opływa wszystkie sołectwa. Wystarczy więc, że w jednym miejscu powstanie nieszczelność, aby odczuli to także użytkownicy nawet w oddalonych obszarach gminy.
Te problemy znikną po wymianie starych, zniszczonych rur. Technologię opartą na azbeście zastąpią rury wytwarzane w tzw. technologii PE, z tworzyw sztucznych. Są bezpieczne zarówno dla zdrowia użytkowników wody, jak i środowiska. Wytrzymują też znaczne zwiększenie ciśnienia i są trwałe, toteż władze samorządowe gminy Bestwina liczą, że przez kolejne dekady nie trzeba będzie ponosić wydatków na wymienione fragmenty sieci.
Prace obejmą rejon ul. Torowej i Ludowej w Kaniowie, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie gminnego ujęcia wody. Mają się zakończyć jeszcze w październiku. Jak wyjaśnia wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, do wymiany pozostanie jeszcze jeden fragment magistrali, zbudowany w technologii, wykorzystującej rury azbestowo-cementowe. Liczy, że dzięki wsparciu pieniędzy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przede wszystkim poprzez umorzenie dotychczasowych pożyczek na cele ekologiczne, uda się tę inwestycję przeprowadzić jeszcze na początku przyszłego roku. (Łu)

 

Wojt Artur BeniowskiArtur Beniowski,
wójt gminy Bestwina:
To jedna z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach, bardzo wyczekiwana przez większość mieszkańców naszej gminy, mająca bowiem bezpośredni wpływ na ich codzienne życie. Dotyczy to nie tylko Kaniowa, ale sołectw Bestwinka, czy Bestwina. Woda jest bowiem dostarczana magistralą, obiegającą wszystkie miejscowości. Wymiana obejmie najbardziej narażony na awarię odcinek, tym samym jako użytkownicy wody będziemy mniej narażeni na przerwy w dostawach.
Liczę, że w przyszłym roku uda się wymienić ostatni już azbestowy odcinek magistrali wodociągowej. Nie będzie to jednak oznaczało, że zakończymy inwestycje wodociągowe, bowiem w perspektywie zostaje przed nami wymiana fragmentów zbudowanych z rur stalowych. To zadanie nie jest wprawdzie tak pilne, jak w przypadku rur azbestowych, ale też należy je podjąć, aby bardzo dobra woda z naszego własnego ujęcia nie traciła jakości, przepływając przez stalowe rury.


Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie


– etap I – rejon ul. Torowej i Ludowej


Projekt współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Wartość całkowita zadania: 360 tys. zł.
Wartość dofinansowania: 240 tys. zł.
Zakres zadania: wymiana starej sieci wodociągowej azbestowo-cementowej na sieć PE.
Łączna długość wymienianej sieci: 3,96 km.
Liczba przyłączanych budynków: 76.

 

Kaniow wodociagi INTKaniów słynie ze swych akwenów po żwirowiskach, w których woda ma znakomitą jakość.


 

WFOS logo poziom

Projekt „Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie – etap I – rejon ul. Torowej i Ludowej”, współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.