Mieszkańcy powiatu bielskiego w razie nagłych wypadków mogą korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w punktach ambulatoryjnych w Czechowicach-Dziedzicach, Kobiernicach, Jasienicy i Szczyrku.
W październiku zmieniły się zasady organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, wywołane wprowadzeniem w całym kraju tzw. sieci szpitali. W miastach tej wielkości, co Bielsko-Biała, gdzie działają szpitale sieciowe, a także szpitale pediatryczne, to one przejęły rolę ambulatoriów, w których udziela się pomocy medycznej w nocy oraz dni wolne od pracy. To oznaczało, że punkt ambulatoryjny, działający do niedawna przy Bielskim Pogotowiu Ratunkowym, musiał zaprzestać działalności.
Według początkowych zapowiedzi, wydawało się, że również na terenie powiatu takie punkty będą musiały zniknąć. – Przekonywaliśmy jednak, że odbędzie się to ze szkodą dla pacjentów, bo w naszym regionie punkty medyczne w miejscowościach wokół Bielska bardzo dobrze wypełniają swoją rolę. Ostatecznie udało się je zachować – wyjaśnia starosta bielski Andrzej Płonka.
Punkty takie działają w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Żwirki i Wigury 1, Kobiernicach przy ul. Żywieckiej 10 oraz uruchomiony w październiku ub.roku punkt w Jasienicy przy ośrodku zdrowia, utworzony dzięki wsparciu Gminy Jasienica, która sfinansowała adaptację pomieszczeń. Wszystkie te punkty podlegają Bielskiemu Pogotowiu Ratunkowemu, oprócz tego działa jeszcze punkt w Szczyrku przy ul. Zdrowia 1, podlegający Szpitalowi Kolejowemu w Wilkowicach.
Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej świadczą pomoc w zakresie podstawowej opieki medycznej od poniedziałku do piątku od godz. 18 do 8 następnego dnia oraz przez całą dobę w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka.
Jak wskazują dane Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, w IV kwartale 2017 r. duża liczba mieszkańców miasta Bielska-Białej skorzystała z punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w szczególności w Czechowicach oraz Jasienicy. Z kolei duża liczba dzieci z terenu powiatu bielskiego, pszczyńskiego i żywieckiego w tym okresie została przyjęta w punkcie utworzonym w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

(RED)