Sto tysięcy złotych zostało podzielone na zadania, jakie zgłosili mieszkańcy i instytucje społeczne do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.
Pula Budżetu Obywatelskiego została podzielona w ten sposób, że 75 tys. zł przeznaczono na projekty inwestycyjne, zaś 25 tys. zł na tzw. miękkie, a więc organizację przedsięwzięć integrujących lokalną społeczność. Najwięcej głosów zdobył projekt „Gimnazjalisto! Trzymaj się!”, który pozwoli na wykonanie balustrad ze stali nierdzewnej na szkolnych korytarzach w obecnym Gimnazjum. Drugi projekt, który uzyskał dofinansowanie to „Zarurowanie odcinka rowu przydrożnego i montaż przepustu na skrzyżowaniu ulicy Południowej z ulicą Podgórską w celu poszerzenia jezdni”, trzeci obejmuje sfinansowanie poprawy fragmentu ul. Podgórskiej. Z kolei wśród projektów „miękkich” największe poparcie zyskały spotkania i warsztaty integracyjne Kręgu Kobiet Jaworza, m.in. wiosenne warsztaty zbierania ziół, wycieczka na Błatnią, integracyjne spotkanie w noc świętojańską, a także jesienne spotkanie z jogą, oraz zakup umundurowania retro dla siedmioosobowej obsługi ręcznej sikawki konnej z XIX wieku, która zresztą została odtworzona przed rokiem również z funduszy Budżetu Obywatelskiego.

(Ł)


Radoslaw Ostalkiewicz GLO intRadosław Ostałkiewicz,
wójt gminy Jaworze:
Budżet Obywatelski został rozdysponowany po raz trzeci z rzędu, wszystkie edycje wyraźnie pokazały, jak potrzebne są takie inicjatywy. Mnie cieszy przede wszystkim to, że wielu mieszkańców potrafiło się zaangażować w sprawy dotyczące ich sąsiedztwa, wzajemnie się poznawali i mobilizowali. To jedna z najlepszych akcji tak dobrze integrujących lokalną społeczność. Warto też dodać, że wyznaczenie puli na Budżet Obywatelski umożliwia wskazanie tych pomysłów na zagospodarowanie gminy, które sami mieszkańcy uważają za najważniejsze. Dlatego w kolejnych latach zamierzamy zwiększyć te środki.