Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach opublikował „Roczną ocenę jakości powietrza w województwie śląskim, raport wojewódzki za rok 2018”. Można ją pobrać ze strony internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.
Ocena została zatwierdzona przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i przekazana Marszałkowi Województwa Śląskiego. Przedstawiono w niej stan jakości powietrza w 2018 roku, jak również przeprowadzono analizę porównawczą z latami poprzednimi. Ocena wykonana została dla pięciu stref jakości powietrza, wydzielonych w województwie śląskim. Strefy zaliczone zostały do odpowiedniej klasy dla wszystkich substancji podlegających ocenie, w tym: benzen, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla, ozon, pył zawieszony PM10, pył zawieszony PM2,5, zawarte w pyle arsen, benzo(α)piren, ołów, kadm oraz nikiel.
W podsumowaniu autorzy piszą, że jakość powietrza nie wykazała znaczącej poprawy. Główną przyczyną złych wyników pozostaje emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych (bytowo-komunalna). Znacznie mniejszy wpływ na to ma emisja przemysłowa i liniowa. W aglomeracji górnośląskiej wskazany został ponadto również obszar przekroczenia średniorocznego stężenia dwutlenku azotu, związany z oddziaływaniem transportu drogowego, obejmujący przebiegającą przez Katowice autostradę A4.
Autorzy piszą, że na podstawie rocznych ocen od 2010 r. Sejmik Województwa Śląskiego uchwalał kolejne Programy Ochrony Powietrza (POP), które objęły działaniami naprawczymi obszar całego województwa śląskiego. Od kwietnia 2017 r. obowiązuje tzw. „uchwała antysmogowa”, która zakazała spalania w gospodarstwach domowych paliw najgorszej jakości. Mimo tego w ciągu 7 lat działania te nie przyniosły zasadniczej poprawy jakości powietrza.
Raport dostępny jest na stronie: www.katowice.wios.gov.pl/index.php?tekst=monitoring/informacje/stan2018/i.

(Łu)