W kościele parafialnym w Bestwinie za ołtarzem głównym został odkryty XVI-wieczny pomnik Stanisław Myszkowskiego i jego żony Jadwigi z Tęczyńskich z Morawicy.
Zabytek jest unikatowy, prawdopodobnie jedyny taki w województwie śląskim. Stanowi epitafium Stanisława Myszkowskiego, wtedy właściciela Bestwiny i fundatora miejscowego kościoła, zarazem jednej z najważniejszych postaci politycznych swoich czasów. Był wojewodą krakowskim i kasztelanem oświęcimskim, oprócz tego piastował funkcje krojczego koronnego, starosty malborskiego, kasztelana sandomierskiego oraz starosty generalnego krakowskiego i wojewody sandomierskiego. A przede wszystkim był blisko związany z królem Zygmuntem II Augustem.
Zabytkowe znalezisko pochodzi z czasów, gdy kościół w Bestwinie był zborem kalwińskim, do tego bowiem odłamu chrześcijaństwa należał Myszkowski. Co więcej, był bardzo aktywnym propagatorem kalwinizmu. Czterokondygnacyjny pomnik nie jest grobem, lecz raczej pamiątką po Myszkowskich, małżonkowie spoczęli bowiem w grobie na cmentarzu ewangelickim w Krakowie.
Po oczyszczeniu pomnik przejdzie gruntowną renowację. (Łu)