Jesienią będzie można składać pierwsze wnioski na projekty, obejmujące rozwój współpracy transgranicznej: polsko-czeskiej i polsko-słowackiej. ? Warto się do tego przygotować, bo dobre pomysły mogą uzyskać spore dofinansowanie ? przekonuje I wicewojewoda śląski Mirosław Szemla.
Wicewojewoda Szemla działa w komitetach monitorujących dwóch programów na latach 2014-2020 Interreg V: Czechy-Polska i Polska-Słowacja. ? Programy obejmują współpracę regionów wzdłuż całej naszej południowej granicy. Dla południowej części województwa śląskiego oznacza to, że może wykorzystać fundusze obu tych programów. Zwróciłem szczególną uwagę, aby wśród finansowanych dziedzin były takie, które najbardziej interesują nasz region ? wyjaśnia Szemla.
Dodaje, że w porównaniu z poprzednimi programami na współpracę transgraniczną teraz większy nacisk zostanie położony na finansowanie projektów obejmujących infrastrukturę drogową i wykorzystanie potencjału pogranicza, naturalnego i kulturowego. Budowa dróg lokalnych, które pozwolą na ożywienie ruchu turystycznego, nowe szlaki rowerowe, miejsca odpoczynku, place zabaw, centra edukacji regionalnej, a także inne rozwiązania służące ożywieniu ruchu przygranicznego to zdaniem wicewojewody szczególnie cenne pomysły, które mają szansę na dofinansowanie.
Choć w dalszym ciągu będą pieniądze także na wymianę dzieci i młodzieży oraz współpracę różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń po każdej ze stron granicy. ? Mamy już wypracowane dobre wzorce, współpracowali m.in. strażacy ochotnicy, czy hodowcy gołębi. Przede wszystkim zaś nasze Euroregiony, Beskidy i Śląsk Cieszyński, mocno związane z samorządami Podbeskidzia ? przypomina Szemla. (Łu)