Dom Kultury w Pisarzowicach w gminie Wilamowice zyskał nową nazwę – Gminne Centrum Działań Twórczych. Ale w pełni na to zasługuje, bowiem po przebudowie zapewnia idealne miejsce na każdą twórczą działalność mieszkańców.

We wtorek 15 września, w ograniczonym gronie narzuconym wymaganiami przeciwdziałania pandemii, uroczyście otwarto i poświęcono Gminne Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach, działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach. – To był dom kultury, który przeszedł gruntowną przebudowę, został rozbudowany i przy tej okazji wyposażony w nowoczesny sprzęt, sprzyjający wszelkiej twórczości. Dlatego myślę, że właściwie możemy mówić o zupełnie nowym obiekcie. Mam nadzieję, że będzie służył przez długie lata licznym działającym w tym miejscu organizacjom, stowarzyszeniom czy grupom twórczym – mówi burmistrz Wilamowic Marian Trela, który dokonał uroczystego otwarcia. Budynek, w którym mieści się również pisarzowska filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilamowicach poświęcił proboszcz parafii św. Marcina w Pisarzowicach ks. kanonik Janusz Gacek. W otwarciu udział wzięła również przewodnicząca Rady Miejskiej w Wilamowicach Stanisława Kudłacik wraz z radnymi.

Przypomnijmy, podczas niedawno zakończonej modernizacji pisarzowskiego Domu Kultury, obiekt został rozbudowany, poprawiono stan techniczny istniejącej konstrukcji, adaptowano również wiele pomieszczeń, a z tyłu powstał wygodny parking. Zgodnie z projektem stworzono w nowej przestrzeni miejsce wielofunkcyjne na potrzeby działających tutaj grup artystycznych, instytucji społecznych i organizacji rozwijającej się miejscowości. Powstała nowoczesna sala widowiskowa ze sceną, dobrze wyposażoną na potrzeby przedstawień teatralnych czy koncertów. W nowoczesny sprzęt konferencyjny wzbogaciły się z kolei liczne sale, a z myślą o zajęciach ośrodka kultury powstała pracownia ceramiczna ze specjalistycznym piecem. Nowoczesna jest również kuchnia, na czym zależało zwłaszcza paniom z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Jak przypomina Urszula Kucharska, kierownik GCDT Pisarzowice, inwestycja o tak szerokim froncie prac była możliwa dzięki wsparciu budżetu Gminy Wilamowice oraz pozyskanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach dofinansowaniu z zewnętrznych źródeł, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska”. Kierownik zapowiada, że już w październiku rozpoczną się długo wyczekiwane przez wszystkich zainteresowanych warsztaty, zajęcia oraz innego rodzaju kursy. (RED)