Sportowy rok szkolny w powiecie bielskim oficjalnie zainaugurowano we wtorek 17 października w Wilamowicach. Tradycyjnie przy tej okazji nagrodzono najlepsze szkoły za współzawodnictwo w roku poprzednim.
Wśród szkół podstawowych w powiecie bielskim ponownie najlepsze wyniki uzyskali uczniowie SP nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach, którzy w klasyfikacji wyprzedzili SP w Czańcu oraz czechowickie SP nr 5. Gimnazjum z Bystrej w pokonanym polu pozostawiło placówki nr 2 i 3 z Czechowic, a w gronie szkół ponadgimnazjalnych na czele znalazł się czechowicki Zespół Szkół Technicznych i Licealnych. Poza granicami powiat rozsławili natomiast m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie, osiągając 5. miejsce w finale ogólnopolskim w tenisie stołowym, oraz czechowickiej SP nr 2 dzięki 6. miejscu w krajowym finale w czwórboju lekkoatletycznym.
Równie zaciętej rywalizacji w myśl zasad fair play w rozpoczętym niedawno roku szkolnym życzył młodym sportowcom starosta bielski Andrzej Płonka. – Sport szkolny ma pozytywny wpływ zarówno na rozwój fizyczny, jak i psychiczny oraz uczy, że systematyczna i wytrwała praca przynosi rezultaty w postaci coraz lepszych osiągnięć. Zdolność współpracy, czy zabawa rywalizacyjna, z którymi nasze dzieci i młodzież stykają się podczas uprawiania sportu, przydaje się także w życiu codziennym, ucząc funkcjonowania w grupie rówieśniczej – mówił starosta. Jak dodał, wszechstronny rozwój nie byłby możliwy bez odpowiedniej infrastruktury sportowej. Ta w powiecie systematycznie polepsza się, by wspomnieć otwarty niedawno orlik lekkoatletyczny w Wilkowicach, bliską ukończenia halę sportową w Jaworzu, czy planowaną halę przy Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach.
Na uroczystej inauguracji nie mogło zabraknąć olimpijczyków. Wiktor Krebok i Marian Kasprzyk reprezentowali prężnie działającą w regionie Beskidzką Radę Olimpijską, przybył również zawodowy kolarz z pobliskich Pisarzowic Przemysław Niemiec, który w ciekawej rozmowie z Bogdanem Dubielem opowiedział o swojej kolarskiej przygodzie. Za wykonywaną pracę szkoleniową z dziećmi i młodzieżą w szkołach na terenie powiatu bielskiego dziękował poseł Jacek Falfus, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Placówkom z gminy, będącej w tym roku gospodarzem inauguracji – Szkole Podstawowej w Pisarzowicach i Gimnazjum w Dankowicach – wręczając puchary pogratulował sportowych sukcesów burmistrz Marian Trela.

(MAN)