Przybiera na sile konflikt między koalicją rządzącą, jaka uformowała się po październikowych wyborach parlamentarnych, a ustępującą władzą Zjednoczonej Prawicy.

– Prawda jest tam, gdzie jest, a nie tam, gdzie niezadowoleni z wyborczych rozstrzygnięć chcieliby, aby była. Dlatego nie możemy ustąpić podejmując pewne trudne decyzje. Olbrzymia grupa Polek i Polaków oczekuje od nas tego, abyśmy dotrzymali złożonych obietnic, również tych związanych z rozliczeniem poprzedników – uważa Mirosława Nykiel, która kolejną już kadencję sprawować będzie mandat poselski.

Mirosława Nykiel podkreśla, że wyniki wyborów nie pozostawiają wątpliwości. Znacząca większość spośród tych, którzy wzięli udział w głosowaniu opowiedziała się za koniecznością zmian. Na partie, które w ramach koalicji sprawują obecnie władzę, wskazało przeszło 11,5 mln wyborców (Zjednoczona Prawica zdobyła nieco ponad 7,6 mln zł). – To bardzo duży społeczny mandat do podejmowania takich działań, które zakończą ostatecznie okres chaosu i bałaganu. Przypomnę, że jednym z naszych głównych postulatów było szybkie rozliczenie poprzedniej władzy i wykazanie wszelkich nieprawidłowości, jakie miały w ostatnich latach miejsce. Podczas dziesiątek spotkań z ludźmi w różnych regionach kraju taki temat podnoszony był właściwie najczęściej – mówi posłanka Platformy Obywatelskiej.

Spore zawirowania społeczne wzbudziły pierwsze decyzje rządu, na czele którego stanął Donald Tusk. Skazanie dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości, głębokie zmiany personalne w Telewizji Publicznej czy w prokuraturze, błyskawiczne rozpoczęcie działań komisji śledczej ds. wyborów kopertowych – to tematy, które społeczeństwo wyraźnie podzieliły. – Jest też cała masa innych kwestii, które nie każdy potrafi obiektywnie ocenić. Mamy szereg instytucji alternatywnych do tych działających zgodnie z konstytucją, które poprzednicy stworzyli. Fatalne jest nieprzestrzeganie trójpodziału władzy. Przebrnięcie przez ten cały bałagan wymaga często rozwiązań zdecydowanych i postępując uczciwie wobec naszych wyborców nie ma możliwości, aby z tej drogi ustąpić – dodaje Mirosława Nykiel.

Koalicja rządząca rozpoczęła też od pierwszych tygodni realizację postulatów wyborczych. Świadczenie „500 plus” nie tylko nie zostało odebrane, ani ograniczone, ale od stycznia wypłacone jako „800 plus” na każde dziecko. Zachowany został dotychczasowy wiek emerytalny, zabezpieczone środki na tzw. babciowe i finansowanie „in vitro”, a w połowie stycznia również zatwierdzone podwyżki dla nauczycieli. Początkujący otrzymają 33 procent podwyżki, pozostali na poziomie 30 proc. W stosownej ustawie znalazły się także regulacje związane z przekazaniem środków na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli przedszkolnych. Powiększone pensje mają zostać wypłacone do końca marca z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Posłanka PO za szczególnie istotne uważa inicjatywy, które mają wspomóc małych i średnich przedsiębiorców tworzących ponad 50 proc. PKB. Płatny urlop dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy chorobowe wypłacane pracownikowi od pierwszego dnia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to rozwiązania wyczekiwane przez środowisko. – Pracy jest bardzo dużo, a dla mnie zawsze region, z którego się wywodzę, był najważniejszy. To się nie zmienia. Nie ma tygodnia, abym nie spotykała się z przedsiębiorcami i osobami, które Polski Ład najzwyczajniej skrzywdził. Wymaga to działań pilnych, ale niestety przy pewnych zastanych uwarunkowaniach od razu wszystkiego zrobić się nie da. Już natomiast widać, że danych obietnic konsekwentnie dotrzymujemy – zauważa posłanka.

W bieżącej kadencji Mirosława Nykiel pełnić będzie obowiązki zastępcy przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz członka Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. – Zamierzam też mocno angażować się w sprawy bliskie naszym samorządom. Jestem już po kilku spotkaniach w gminach, aby poznać potrzeby i oczekiwania, a jednocześnie dopomóc w rozwiązaniu problemów, które rzutują na funkcjonowanie lokalnych społeczności – mówi posłanka Mirosława Nykiel. (R)

Foto: Mat. Biura Poselskiego