Tu już pewne – tegoroczne wybory parlamentarne zaplanowane na niedzielę 15 października połączone będą z referendum, w którym Polki i Polacy odpowiedzą na cztery pytania. – Wszystkie dotyczą kwestii niezwykle ważnych dla przyszłości naszej Ojczyzny. Chcemy więc, aby to nasi rodacy mieli realny wpływ na podejmowanie ostatecznych decyzji – mówi Przemysław Drabek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Referendum to forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania. W czasie referendum ogólnonarodowego obywatele całego państwa wyrażają swoją opinię na ważne tematy. – Jest to więc nic innego, jak prawdziwe święto demokracji. Pytamy o kwestie absolutnie kluczowe i w interesie każdego – niezależnie od przynależności partyjnej czy poglądów politycznych – jest nawoływanie do tego, aby w referendum wziąć udział i wyrazić swoją opinię – wyjaśnia Przemysław Drabek.

Przypomina, że nie tak dawno referendum na poziomie lokalnym, dotyczące budowy spalarni śmieci, odbyło się w Bielsku-Białej. Różne środowiska miały odmienny pogląd na planowaną inwestycję, lecz niemal wszyscy zgodnie zachęcali do udziału. – Warto słuchać mieszkańców i dawać im możliwość wypowiedzenia się. Na tym polega istota demokracji. Nie brakowało głosów, że pytanie odnoszące się do spalarni może nie zostało wówczas najlepiej sformułowane, a zagadnienie obejmowało jedynie cząstkowo, ale nikomu nie przyszło do głowy, aby referendum torpedować, co teraz obserwujemy w działaniach opozycji w kontekście ogólnonarodowego referendum – dodaje.

W niedzielę 15 października, gdy odbędą się wybory parlamentarne, aż dwa pytania referendalne dotyczyć będą kwestii ściśle związanych z obecną sytuacją geopolityczną, a więc i bezpieczeństwem Polski. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? – Nasze stanowisko jest jasne – opowiadamy się za tym, aby na oba te pytania udzielić odpowiedzi „NIE”. Bezpieczeństwo Polek i Polaków to bezsprzecznie priorytet. Nie możemy dopuścić do tego, aby do naszego kraju bez woli jego obywateli wpuszczeni zostali imigranci, którzy najczęściej zupełnie nie są zainteresowani dostosowaniem do warunków i obyczajów panujących w kraju, do którego trafiają – uważa Drabek.

Jak podkreśla poseł, zbliżające się referendum będzie również okazją, aby raz jeszcze dać wyraz temu, że podniesienie wieku emerytalnego nie jest rozwiązaniem ani sensownym, ani tym bardziej wyczekiwanym przez społeczeństwo. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? – Opozycja zarzuca nam, że pytania są w jakiś sposób tendencyjne, a odpowiedzi na nie oczywiste. A może najzwyczajniej wbrew woli większości Polek i Polaków chce dążyć do tego, aby ludzie dłużej pracowali? Nie zapominajmy, jakie decyzje w tej materii zapadały przed rządami Zjednoczonej Prawicy, gdy Platforma Obywatelska zafundowała powszechne wydłużenie wieku emerytalnego – zauważa poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zestaw referendalnych pytań otworzy natomiast to, które wiąże się z wpływami innych państw na sytuację w naszej Ojczyźnie. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? – Za poprzednich rządów takie działanie przybrało niestety ogromną skalę. Nie chcemy do tego wracać i jestem przekonany, że również nasi rodacy zadecydują podobnie – dodaje Drabek. (R)

Przemysław Drabek,

poseł Prawa i Sprawiedliwości:

Patrzymy na naszą Ojczyznę w perspektywie długofalowej, bo to jedyna sensowna droga do zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju na różnych płaszczyznach. Trudno tymczasem zrozumieć to, że opozycja nie chce odpowiadać na pytania dotyczące nielegalnej imigracji, zgody na unijne wymysły, podnoszenia wieku emerytalnego czy wyprzedaży majątku narodowego. A może właśnie zależy jej na tym, aby zburzyć mur, wpuścić do kraju uchodźców, nasz majątek sprzedać za bezcen, a obywateli zmusić do dłuższej pracy? Czy bojkotowanie referendum, co w ogóle zaprzecza zasadom demokracji, nie jest przypadkiem wyrazem obaw, że Polki i Polacy zadecydują wbrew ich wizji państwa? Nasze stanowisko jest takie, że to głos naszych rodaków jest najważniejszy, a właśnie referendum daje im prawo, aby decydować o tym, co dziś ma dla każdego z nas ogromne znaczenie.

 

REFERENDUM – 15 PAŹDZIERNIKA 2023

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

3. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?