Budżet określany jako ambitny i rozwojowy, zawierający wiele zadań inwestycyjnych, jednogłośnie przyjęła na ten rok Rada Miejska w Szczyrku.
Jedno z najistotniejszych tegorocznych zadań dotyczyć będzie oświaty. Na okres wakacyjny zaplanowana została kompleksowa termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1. Przewidziano tu szeroki zakres prac, m.in. wymianę stolarki okienno-drzwiowej i pokrycia dachu, wykonanie łącznika między budynkami szkoły a sali gimnastycznej oraz montaż nowej instalacji elektrycznej wraz z grzejnikami. Budynek placówki będzie ocieplony, zyska także nową elewację. Gmina przeznaczy na tę inwestycję środki własne z budżetu, czyni jednocześnie starania o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. – Stosowny wniosek o przyznanie środków już złożyliśmy. Zależy nam na czasie, aby najważniejsze prace przeprowadzić w okresie wakacji, gdy w szkole nie odbywają się zajęcia lekcyjne – mówi burmistrz Antoni Byrdy.

lampy led
Istotną pozycję w budżecie stanowią również inwestycje drogowe. Wspólnie z samorządem powiatu zrealizowana zostanie przebudowa ulicy Olimpijskiej, obejmująca wymianę nawierzchni wraz z chodnikiem oraz oświetlenie wzdłuż drogi. W tym roku wykonany będzie projekt na to zadanie. Również we współpracy ze Starostwem Powiatowym nowy chodnik i oświetlenie zyska ul. Uzdrowiskowa, na odcinku do skrzyżowania z ul. Cichą. Z wykorzystaniem środków własnych przeprowadzona będzie modernizacja dróg gminnych wykonanych z płyt ażurowych, m.in. ul. Pod Brzeziną, Leśnej, Grzybowej oraz na osiedlu Podmagura. Niezbędne prace zaplanowano ponadto na ul. Kolorowej i Turystycznej. – Sporo dróg jest już podniszczonych i wymagają one szybkich remontów, dlatego zagospodarowaliśmy odpowiednie środki w budżecie – zauważa burmistrz Szczyrku.
Na bieżący rok przewidziano kontynuację budowy chodnika wzdłuż ul. Salmopolskiej w kierunku ul. Skrzyczeńskiej, a także przebudowę oświetlenia, obejmującą wymianę słupów na kompozytowe z grafiką oraz źródeł światła na ledowe, od ul. Skrzyczeńskiej aż do Soliska. Podobny rodzaj energooszczędnego oświetlenia powstanie przy sześciu innych ulicach – Kasztanowej, Zwalisko, Wierzbowej, Jaśminowej, Turystycznej i Kolorowej w jej górnym odcinku.
Poszerzenia i naprawy, ze względu na planowany wzrost natężenia ruchu w tym rejonie, wymaga również most na Skalitem. Z kolei ścieżka rowerowo-piesza na trasie Szczyrk-Buczkowice ma zostać poprowadzona w wyniku inwestycji pod ul. Graniczną, by uniknąć w ten sposób dotychczasowej kolizji z ruchem samochodowym.
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wykonana zostanie kolejna nowa wiata przystankowa w rejonie remizy strażackiej. Tutejsza jednostka OSP zyska natomiast wóz do podziału bojowego, na który gmina zabezpieczyła w budżecie kwotę 470 tys. zł.
Na przestrzeni najbliższych miesięcy prowadzone będą również prace związane z budową sieci kanalizacji przy ul. Stromej i Świerkowej (etap I), a nowy wodociąg przy ul. Kolorowej i Zielonej zasili po jego wykonaniu domy znajdujące się w pobliżu oraz rozbudowywany cmentarz w Szczyrku.

(M)


ByrdyAntoni Byrdy,
burmistrz Szczyrku:
Przyjęty budżet na rok 2018, do którego ostateczne poprawki zostały wprowadzone podczas styczniowej sesji, określiłbym jako ambitny i sprzyjający rozwojowi miasta. Sporą część środków przeznaczono w nim bowiem na inwestycje i to realizowane w różnych obszarach funkcjonowania naszej lokalnej społeczności. Poprawiamy stan placówek oświatowych, dróg, pojawiają się też nowe chodniki, nie zapominamy zarazem o tak ważnych dziś działaniach ekologicznych.
Mówiąc o naszym budżecie chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że przez całą bieżącą kadencję w Szczyrku nie były podnoszone podatki. Co więcej, na przestrzeni ostatnich dwóch lat uległy one nawet realnemu obniżeniu w związku z deflacją. Wspomnę również, że mimo przeprowadzenia tych wszystkich inwestycji doprowadzimy w tym roku do istotnego zmniejszenia zadłużenia gminy z 10 do 4 mln zł.

szkola nr 1