Jak w Holandii wyglądało przez chwilę w Jaworzu ? uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 przyjechali do szkoły na rowerach. Szkoda, że tylko w jeden dzień ? w ten sposób bowiem uczcili światowy dzień bez samochodu.
Pomysł ? godzien naśladowania i przede wszystkim kontynuacji w samej szkole ? wyszedł od uczniów. Samorząd uznał, że warto choć raz do szkoły przyjechać ekologicznym środkiem transportu, aby nie korzystać z samochodów. Idea spodobała się wszystkim uczniom, nie trzeba było nikogo namawiać, aby w ciepły dzień na lekcje przyjechać na rowerze. Co więcej, na taki środek transportu zdecydowali się także nauczyciele, z samą dyrektor Gimnazjum Barbarą Szermańską na czele.
Ale jak się okazało, część szkolnej społeczności dzień bez samochodu uczciła również bez roweru ? przychodząc na lekcje pieszo. Mimo, że dla wielu oznaczało to, że trzeba było zerwać się z łóżka dużo wcześniej, niż zwykle, aby zdążyć do szkoły.
Dzień bez samochodu w Gimnazjum obchodzony był po raz pierwszy, ale pomysł tak bardzo się spodobał, że będzie kontynuowany.