Modernizacja drogi z Rudzicy do Międzyrzecza uzyskała dofinansowanie do połowy kosztów inwestycji.

Starosta bielski Andrzej Płonka pozyskał ostatnio dofinansowanie w wysokości ok. 8,8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ul. Rudzickiej w gminie Jasienica. To sporo, ale całość ma pochłonąć według kosztorysów prawie 18 mln zł. Na resztę kwoty, a więc po ok. 25 proc. – blisko 4,3 mln zł – złożą się Powiat Bielski oraz Gmina Jasienica.

W pierwszej turze przydzielania środków z Funduszu wniosek bielskiego powiatu nie uzyskał dofinansowania, ale został umieszczony na samym szczycie listy rezerwowej. To oznaczało, że gdy tylko pojawią się środki – pozostałe po przetargach z tych inwestycji, które dofinansowanie uzyskały w pierwszej kolejności – otrzyma je projekt przebudowy ulicy w gminie Jasienica i teraz tak właśnie się stało. Służby drogowe starosty przystępują do przetargu, który wkrótce zostanie rozstrzygnięty i na drogę wejdą drogowcy.

Do starostwa docierały już od dłuższego czasu interwencje, że na tej ważnej dla układu komunikacyjnego w tej części powiatu drodze na kierowców i pieszych czyha sporo zagrożeń. W wielu miejscach jezdnia jest wąska, toteż trudno tam wyminąć się jadącym naprzeciw siebie samochodom. Co gorsza droga nie ma też chodnika, a więc piesi tym bardziej są narażeni na niebezpieczeństwo. Jak wyjaśnia starosta Andrzej Płonka, po modernizacji liczącego 3,5 km odcinka od cmentarza ewangelickiego w Międzyrzeczu Górnym do ronda w Rudzicy te problemy znikną.

Remont obejmie bowiem nie tylko jezdnię, ale po jego zakończeniu bezpieczniej będą czuli się także piesi. Na całym fragmencie trasy powstaną chodniki i utwardzone pobocze. Obecnie jest z tym problem, jezdnia w wielu miejscach nagle zwęża. W zakresie robót zaplanowano też odwodnienie. Drogowcy powinni pojawić się w tym miejscu jesienią, budowa potrwa w maksymalnie trzyletnim cyklu. Starosta liczy, że w 2023 r. będą prowadzone już tylko prace wykończeniowe.

To niejedyna inwestycja na drogach powiatowych w tym rejonie. Jeszcze w 2021 r. zakończy się modernizacja drogi z Mazańcowic do Międzyrzecza Dolnego. Warto dodać, że przed dwoma laty remont przeszła ul. Ligocka, połączona z modernizowaną teraz drogą, a wcześniej ul. Mazańcowicka w Mazańcowicach oraz Strumieńska w Jasienicy i Rudzicy. To oznacza, że po zakończeniu modernizacji ul. Rudzickiej całość stworzy spójny system dróg zmodernizowanych pod względem podniesienia nośności, poszerzenia i budowy chodników. W ten sposób zdecydowanie wzrośnie bezpieczeństwo. (RED)

Andrzej Płonka,

starosta bielski:

Po zakończeniu przebudowy ul. Rudzickiej w tej części naszego powiatu wszystkie główne trasy będą odpowiednio dostosowane do wzmożonego ruchu, również ciężarówek. To ważne ze względu na rozwijającą się w tym rejonie strefę przemysłową. Cieszę się, że przez te ostatnie lata udało się tak modernizować kolejne drogi, aby nie były zbytnio uciążliwe dla mieszkańców, zapewniły kierowcom swobodny przejazd i przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkim, a zwłaszcza pieszym, użytkownikom drogi.

To kolejna droga, którą nasz powiat przebudowuje i warto podkreślić, że jak zwykle odbywa się to we współpracy z gminami, w tym wypadku Jasienicą. Od wielu lat dzielimy się kosztami, często udaje się nam dodatkowo pozyskać finansowanie z funduszy zewnętrznych, unijnych i rządowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie przebudowywać więcej dróg. I widać gołym okiem, jak w ostatnich dwóch dekadach zmieniły się warunki jazdy po głównych drogach naszego powiatu, jak poprawiło się bezpieczeństwo.