Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej odbywa się w styczniu i lutym bieżącego roku.
W całości tegoroczna odsłona rywalizacji w ramach cyklu LOTOS Cup przeprowadzana jest na obiektach beskidzkich. Skoczkowie korzystają z kompleksu skoczni Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, specjaliści od kombinacji z trasy biegowej w Wiśle.
Tradycyjnie prestiżowe zmagania stanowią doskonałą okazję do zaprezentowania się zawodników w różnym wieku, począwszy od młodzików aż po seniorów. Dodatkowo młodzi Polacy sprawdzają swoją dyspozycję w gronie międzynarodowym, wśród uczestników z Czech, Łotwy, czy Ukrainy, jak miało to miejsce podczas styczniowej premiery. Z dobrej strony w obecnym sezonie pokazali się już zwycięzcy konkursów skoków w swoich grupach, związani z regionem beskidzkim – Artur Kukuła, Tomasz Pilch i Łukasz Podżorski z WSS Wisła w Wiśle, Jan Habdas z LKS Klimczok Bystra, a wśród dziewcząt kadrowiczka Kinga Rajda w barwach Sokoła Szczyrk i młodziczka Paulina Cieślar z klubu z Wisły. Czołowi dwuboiści na wstępie sezonu to Piotr Kudzia (LKS Klimczok Bystra) i Paweł Twardosz (PKS Olimpijczyk Gilowice).
Celem nadrzędnym programu wdrożonego w 2004 r. jest promocja i rozwój skoków narciarskich dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie największych talentów. Rokrocznie wyróżniającym się zawodnikom fundowane są stypendia i nagrody, otrzymują oni również sprzęt sportowy. To właśnie z cyklu LOTOS Cup wywodzą się znani skoczkowie, reprezentanci Polski – Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun, Maciej Kot, czy Jakub Wolny. Ambasadorem przedsięwzięcia jest mistrz olimpijski Kamil Stoch. (R)