W marszu z pochodniami, z kwiatami i wieńcami, złożonymi pod pomnikami polskich bohaterów, ze śpiewem pieśni, lecz przede wszystkim pamiętając o całych pokoleniach przodków, walczących za ojczyznę i intensywnie pracujących dla jej rozwoju ? obchodziliśmy w regionie Święto Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się na Placu Wolności pod tablicą upamiętniającą miejsce, w którym stał zburzony przez hitlerowców przedwojenny Pomnik Wolności. Tutaj kwiaty złożyły liczne delegacje i władze gminy z burmistrzem Marianem Błachutem i przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym.
Po mszy w intencji ojczyzny poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy zbiorowej mogile poległych i pomordowanych w obu wojnach światowych ponownie złożono kwiaty. Uroczystości zakończyły się przy ulicy Legionów pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów. W tym miejscu, w sierpniu 1914 r., zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczystościom towarzyszył XXVI Bieg Niepodległości. Blisko 450 uczestników w różnym wieku przemierzyło trasę ulicami miasta o długości 10 km. Start i metę zlokalizowano na terenie czechowickiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po nieco ponad 34 minutach od przecięcia wstęgi na znak rywalizacji, na finiszu zameldował się najlepszy z biegaczy Paweł Góralczyk z Choczni. Triumfator nieznacznie wyprzedził Pawła Oboza z Sosnowca, najniższy stopień podium zajął bielszczanin Jarosław Gniewek. W gronie kobiet najszybciej trasę pokonała Agata Długosz. W organizację biegu zaangażowała się w szczególny sposób funkcjonująca w Czechowicach-Dziedzicach od roku grupa ?Rozbiegamy To Miasto?. Patronat honorowy objął burmistrz Marian Błachut, który oficjalnie rozpoczął niepodległościowe bieganie. (R)