W całym regionie uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Oprócz składania kwiatów w miejscach pamięci o Polakach, którzy dla wolności poświęcali życie, a także spotkań na okolicznościowych akademiach, coraz częściej świętujemy Niepodległość w innej formie integrującej nasze społeczności, np. poprzez sport.

W miejscowościach gminy Wilamowice: Pisarzowicach, Starej Wsi, Dankowicach, Hecznarowicach i Wilamowicach, z okazji Święta Niepodległości odbyły się msze święte za Ojczyznę, apele poległych, a lokalne społeczności oddały hołd poległym za wolną i niepodległą Polskę. Na terenie sołectw odbyły się także akademie okolicznościowe przygotowane przez dzieci i młodzież szkolną, podczas których zgromadzeni wspólnie odśpiewali pieśni patriotyczne.

W Jaworzu władze samorządowe i przedstawiciele organizacji społecznych złożyły kwiaty pod Pomnikami Józefa Piłsudskiego, a następnie Ofiar Drugiej Wojny Światowej. Z okazji Święta Niepodległości w hali sportowej został też rozegrany I Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Jaworze.

W Kozach jak co roku oprócz złożenia kwiatów pod tablicami pamięci osób zasłużonych podczas walk zbrojnych w czasie I i II wojny światowej, przeprowadzono Koziański Bieg Niepodległości. Po południu odbyło się spotkanie połączone z wręczeniem nagród w okolicznościowym konkursie fotograficznym.

W przeddzień Święta Niepodległości w Zabrzegu, miejscu urodzin ks. Józefa Londzina, pod pomnikiem mu poświęconym delegacja Powiatu Bielskiego z wicestarostą bielskim Grzegorzem Szetyńskim i członkiem Zarządu Powiatu Barbarą Adamską złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

W Szczyrku obchody rozpoczęto uroczystą mszą, a następnie przy Pomniku Pamięci Ofiar II Wojny Światowej odbył się apel poległych, złożono wieńce, kwiaty i znicze. Święto Niepodległości było też okazją do podjęcia zobowiązania
i wysprzątania szlaków na Skrzyczne, czego dokonało 8 grup ochotników.

Gminne obchody Święta Niepodległości w Jasienicy zorganizowano w Grodźcu. Po mszy uczestnicy na czele z orkiestrą strażacką z Mazańcowic, pocztami sztandarowymi jednostek OSP, szkół i organizacji społecznych przemaszerowali na cmentarz. Tu pod Pomnikiem Poległych w pierwszych dniach września 1939 roku oddali cześć obrońcom Ojczyzny. Z kolei w piątek 8 listopada w szkole w Jasienicy została zorganizowana uroczysta akademia, wtedy uczniowie klas 7 i 8 otrzymali sto flag.

Święto Niepodległości w gminie Bestwina rozpoczęło się mszą w bestwińskim kościele Wniebowzięcia NMP. Następnie pochód wyruszył pod pomnik poświęcony „Tym, co życie oddali Polsce”. W otoczeniu pocztów sztandarowych delegacje władz i organizacji z gminy Bestwina złożyły kwiaty. Wcześniej z okazji święta zorganizowano III Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej.

Wilamowice (3) Wilamowice (2) szczyrk3 szczyrk2 powiat2 kozy koza ZAMIANA Jaworze jaworze pomnik3 jasienica (2) jasienica (1) bestwina Bestwina 2