Władze powiatu bielskiego zamierzają adaptować kompleks oświatowy przy ul. Traugutta w centrum Czechowic-Dziedzic. Dzięki temu pomieszczą się tu dwie szkoły zawodowe ? istniejąca ?resortówka? i przeniesiona ?Silesia?. W zwolnionym budynku miejsce znajdzie szkoła specjalna.
Pogłębiający się niż demograficzny powoduje, że obie czechowickie szkoły zawodowe, które kiedyś tętniły życiem, dziś w każdym z roczników mają najwyżej po trzy klasy. Pierwsze klasy czechowickich szkół średnich ? ogólniaka, resortówki i szkoły ?Silesia? ? liczą obecnie łącznie ok. 330 uczniów. Tymczasem prognozy mówią, że nie będzie lepiej. Według danych Starostwa w przyszłym roku szkolnym czechowickie gimnazja opuści ok. 380 uczniów. A co roku tylko około połowa rocznika absolwentów czechowickich gimnazjów wybiera którąś z miejscowych szkół ? reszta decyduje się na naukę w Bielsku, część wybiera Pszczynę.
Władze powiatu uznały więc, że rozsądniej będzie umieścić w jednym dużym budynku dwie stosunkowo niewielkie szkoły. Nie będzie problemu z brakiem miejsca. Kiedyś w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica przy ul. Traugutta (tzw. resortówce) uczyło się prawie 1,8 tys. uczniów, a po przeniesieniu tutaj Zespołu Szkół ?Silesia? wszystkich uczniów będzie niewiele ponad 800. Niebagatelnym argumentem za umieszczeniem szkół w jednym budynku są też wydatki na oświatę. Władze powiatowe przewidują dopłacić w przyszłym roku ok. 5 mln do powiatowych szkół na terenie Czechowic-Dziedzic. A to pieniądze wydane tylko na młodych mieszkańców jednej z dziesięciu gmin powiatu bielskiego.
Szkoła Silesia w nowym miejscu mogłaby zacząć naukę od września przyszłego roku. Podczas wakacji w kompleksie przy ul. Traugutta ruszą więc niezbędne remonty i adaptacje. Przede wszystkim pomieszczenia dawnego basenu zostaną przystosowane na warsztaty do zajęć praktycznej nauki zawodu. Tutaj uczniowie klas pierwszych będą się przygotowywać do praktyk w przedsiębiorstwach, jakie będą odbywać w kolejnych latach nauki w szkole. Zostanie rozbudowana również część sportowa, m.in. powstanie nowa bieżnia. Bielskie starostwo zamierza także w najbliższym czasie urządzić w szkole profesjonalną siłownię.
Przeniesienie ZS ?Silesia? do kompleksu oświatowego przy ul. Traugutta nie spowoduje, że budynek przy ul. Nad Białką będzie stał pusty. Takie rozwiązanie pozwoli bowiem na stworzenie odpowiednich warunków dla dzieci ze Szkoły Specjalnej, która od lat mieści się w starym, nieprzystosowanym budynku. Przeniesienie do gmachu przy ul. Nad Białką sprawi, że warunki nauki znacznie się poprawią. Tym bardziej, że w czasie wakacji również ten budynek przejdzie niezbędny remont.
Powstanie tutaj winda, toalety zostaną dostosowane do możliwości uczniów tej szkoły, podobnie z klasami, które również zostaną adaptowane, aby możliwie najbardziej ułatwić im naukę. ? W ten sposób uczniowie szkoły specjalnej zyskają godne warunki nauki. Nie stać nas na budowę nowego obiektu, jak początkowo planowaliśmy. To nie byłoby rozsądne, tym bardziej w sytuacji, gdy inne obiekty oświatowe nie są w pełni wykorzystane. A budynek przy ul. Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach służył będzie nie tylko Szkole Specjalnej ? wyjaśnia starosta bielski Andrzej Płonka. Przeprowadzi się do niego także Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. (R)

Lepsza oferta obu szkół


starosta INTAndrzej Płonka,
starosta bielski:
Rozumiem, że w obu szkołach pojawiają się obawy co do ich przyszłości. Jednak przede wszystkim to od liczby uczniów zależy sytuacja placówek, zarówno w najbliższym roku szkolnym, jak i kolejnych. Z tego względu umieszczenie dwóch szkół w jednym budynku pozwoli na ograniczenie kosztów i lepsze przygotowanie się na przyjęcie kolejnych gimnazjalistów z roczników pogłębiającego się niżu demograficznego. Dzięki temu szkoły zamiast ze sobą konkurować o kandydatów, wspólnie będą mogły stworzyć atrakcyjną ofertę dla gimnazjalistów i zatrzymać ich w Czechowicach-Dziedzicach. To właśnie poprawie warunków nauczania mają służyć nasze inwestycje w budynku przy Traugutta.
Trzeba pamiętać, że cały system oświatowy czeka reforma, bo rząd zapowiada likwidację gimnazjów i wydłużenie nauki w obecnych szkołach ponadgimnazjalnych. Nikt w Starostwie nie przewiduje zwolnień wśród nauczycieli ? ani resortówki, ani Silesii. Będą oni przecież potrzebni do realizacji wydłużonego o rok programu nauczania w szkołach średnich.