Trwają ostatnie przygotowania do sobotniego Pucharu Magurki „Śladami Arcyksiężnej Marii Teresy” w biegach narciarskich. Wszystko wskazuje na to, że brak typowo zimowej aury nie przeszkodzi w przeprowadzeniu zawodów na Magurce Wilkowickiej zgodnie z ustalonym harmonogramem.
– Warunki na trasach są aktualnie dobre. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić biegaczom podczas sobotniej rywalizacji jak największy komfort – mówi Marek Kubica, dyrektor organizującego doroczne wydarzenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wilkowicach. Jak dodaje, w miniony poniedziałek na trasie założony został „ślad”, a pracownicy GOSiR cały czas pieczołowicie przygotowują obiekt. – Zwracamy się z ogromną prośbą do turystów, którzy wybierają się na Magurkę, aby zachowali szczególną ostrożność w okolicy tras i uszanowali wysiłek, który został włożony w ich jak najlepszy stan – zaznacza dyrektor Kubica.
O ile pogoda okaże się sprzyjająca od godziny 8:30 w sobotę 25 stycznia czynne będzie biuro zawodów. W budynku sędziowskim GOSiR na polanie startowej do pobrania będzie zwrotny numer startowy, czip pomiaru czasu oraz talon na posiłek. Organizator zapewni jednocześnie zawodnikom transport na Magurkę – z parkingu nad tamą przy ulicy Harcerskiej w Wilkowicach od godz. 8:30. W pobliżu możliwe jest pozostawienie samochodu.
Na godz. 10:00 przewidziano start zawodów dzieci i młodzieży w poszczególnych kategoriach wiekowych na dystansach od 500 do 2000 metrów. Z kolei o godz. 12:00, już po podsumowaniu wcześniejszych zmagań, rozpocząć ma się główna część 13. edycji Pucharu Magurki. Bieg główny kobiety zaliczą na trasie długości 7 km, dla mężczyzn zaplanowano dystans 10 km. Rywalizacja odbędzie się w ramach Pucharu Polski Amatorów, równocześnie stanowić będzie oficjalne Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegach narciarskich.
Podobnie, jak w latach ubiegłych spodziewana jest wysoka frekwencja na zawodach, które cieszą się uznaniem miłośników spędzania czasu na nartach biegowych. Z możliwości zapisów, jakie prowadzone były do czwartku, skorzystało 150 osób.
Dodać warto, że Puchar Magurki w Wilkowicach przeprowadzany jest od 2005 roku, tylko jedna edycja została odwołana z powodu braku śniegu. Impreza, organizowana na profesjonalnych trasach posiadających homologację Polskiego Związku Narciarskiego, propaguje aktywność fizyczną. Upamiętnia zarazem postać arcyksiężnej Marii Teresy Habsburg, która jako wielka orędowniczka narciarstwa właśnie w tych okolicach chętnie w przeszłości biegała.

plakat Puchar Magurki 2020