Bielska Akademia Techniczno-Humanistyczna rozpoczęła rekrutację na nowy rok akademicki. Proponuje studia na jednym z siedemnastu kierunków, których absolwenci są poszukiwani na rynku pracy.
Jak wyjaśnia rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. Jarosław Janicki, uczelnia ma szeroką ofertę naukową i dydaktyczną – od kierunków inżynierskich, przez ekonomiczne, humanistyczne, po nauki o zdrowiu. We wszystkich dziedzinach zatrudnia bardzo dobrze przygotowaną kadrę. – Zawsze zwracaliśmy uwagę, aby pracownicy naukowi byli specjalistami w swoich dziedzinach, osobami prowadzącymi własne badania i potrafiącymi swoją wiedzą dzielić się ze studentami – mówi rektor.
Dodaje, że uczelni zależy, aby studenci mieli możliwość angażowania się w prowadzone przez pracowników badania naukowe. – Dzięki temu są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu. Dziś się okazuje, że właśnie ten model szkolnictwa wyższego będzie premiowany. Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym kończy kształcenie na masową skalę, w którym student ma małe szanse na kontakt z pracownikiem naukowym. W praktyce oznacza to, że duże uczelnie w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu będą musiały ograniczyć ilość przyjmowanych studentów, na niektórych kierunkach nawet o jedną trzecią. Na naszej uczelni mamy optymalną liczbę studentów przypadającą na jednego pracownika naukowo-dydaktycznego – dodaje rektor.
– Dlatego też nie będziemy ograniczać przyjęć na studia. W zamian proponujemy naszym studentom więcej możliwości elastycznego kształtowania ścieżki kariery zawodowej z większą ilością zajęć praktycznych – mówi prof. Janicki.
Prężnie działające koła naukowe umożliwiają studentom realizowanie pasji badawczych, jak i udział w krajowym czy zagranicznym życiu naukowym. Pomagają także w praktycznym przygotowaniu do przyszłego zawodu, najczęściej bowiem działalność kół naukowych wiąże się ze współpracą z firmami i instytucjami zewnętrznymi.
W ostatnich latach Akademia wykorzystała dofinansowanie do budowy i wyposażenia nowych obiektów badawczo-dydaktycznych. Dzisiaj ATH dysponuje nowoczesnymi laboratoriami, które z jednej strony pozwalają uczelni na współpracę badawczą z gospodarką, z drugiej – na prowadzenie badań, w których uczestniczą także studenci.
Rektor dodaje, że to nie koniec inwestycji. Wkrótce kosztem blisko 10 mln zł powstanie hala sportowa. – Zawsze przywiązywaliśmy dużą wagę do rozwoju studentów poprzez sport. Toteż, mimo że jesteśmy stosunkowo niewielką uczelnią, zawsze wysoko kwalifikowaliśmy się w rankingach sportu akademickiego – mówi prof. Janicki, przypominając niedawne zdobycie akademickiego wicemistrzostwa Polski przez męską drużynę siatkówki oraz systematyczne osiągnięcia żeglarzy. – To jeszcze jeden dobry powód, aby zacząć studia w Akademii Techniczno-Humanistycznej – dodaje.

ATH logo noweAkademia Techniczno-Humanistyczna
To jedyna uczelnia wyższa na Podbeskidziu o charakterze akademickim. Oferuje bezpłatne studia na siedemnastu kierunkach. Zachęca do studiów, m.in. proponując udział pracach badawczych pracowników naukowych ATH w dobrze wyposażonych laboratoriach badawczych i dydaktycznych. Studenci mają możliwość wyjazdów zagranicznych w ramach programów unijnych. Uczelnia dysponuje własnym akademikiem.
Janicki DO WYBORU (2)Prof. Jarosław Janicki,
rektor ATH:
W ostatnim okresie zacieśniliśmy współpracę z otoczeniem społecznym i gospodarczym naszego regionu. Dzięki temu wykładowcy mają pełną wiedzę, o rynku pracy i wymaganiach wobec absolwentów. Współpraca z przedsiębiorcami umożliwia odbycie staży i praktyk już w trakcie studiów, a pracodawcy podkreślają, że wysoko oceniają naszych studentów.
Tego rodzaju współpraca ważna jest również w perspektywie nowej ustawy, która już jesienią wejdzie w życie. Akademia Techniczno-Humanistyczna chce zająć miejsce wśród uczelni badawczo-dydaktycznych dzięki prowadzeniu  użytecznych badań naukowych dla gospodarki i kształceniu kompetentnych kadr, potrzebnych regionowi.