Rehabilitacja zawodowa i wyjście do ludzi – to główne cele Warsztatów Terapii Zajęciowej „Dworek”, które działają przy Bielskim Centrum Psychiatrii „Olszówka” w Bielsku-Białej. Już po raz 15. na zielonym terenie przy bielskim szpitalu psychiatrycznym odbył się piknik jesienny dla uczestników warsztatów.

Jak wyjaśnia Sabina Nowak, dyrektor BCP „Olszówka”, to stały element obchodów światowego dnia zdrowia psychicznego, który przypada w październiku. Takie spotkanie to dla uczestników zajęć świetna okazja do rehabilitacji społecznej, czyli kontaktu z innymi ludźmi, do rozmowy i zabawy. Mają okazję zaprezentować swoje prace na kiermaszu, a za pozyskane środki pojechać potem na wycieczkę. Nieocenione jest też dowartościowanie uczestników, poprzez fakt, że ktoś zauważa ich pracę i docenia.

Jak mówi Anetta Stekla, kierownik WTZ „Dworek” przy bielskim szpitalu, warsztaty to ostatnie ogniwo w procesie leczenia realizowanego na terenie centrum „Olszówka”. Piknik z kolei stanowi okazję do poznania potencjalnego pracodawcy, który zatrudnia osoby niepełnosprawne.

– To nasz drugi najważniejszy cel: przywrócenie uczestników warsztatów na rynek pracy. W ciągu roku udaje nam się przygotować do tego średnio 2, 3 osoby. Największy sukces polega na tym, że nie jest to zatrudnienie przypadkowe i krótkotrwałe – dodaje.

Jaką pracę wykonują? To m.in. tworzenie kartek okolicznościowych, sklejanie książek czy sprzątanie. W ramach warsztatów uczestnicy prowadzą też kawiarnię szpitalną oraz filie Książnicy Beskidzkiej dla pacjentów placówki.

W pikniku wzięli udział uczestnicy innych zaprzyjaźnionych placówek. (MF)