Leśnicy z Nadleśnictwa w Węgierskiej Górce w tym roku przeprowadzili działania dla zwiększenia małej retencji w lasach Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.
Jak informuje Adrianna Kupczak z Nadleśnictwa Węgierska Górka, w ramach „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałania erozji wodnej na terenach górskich” w Lipowej na stoku Magurki Wiślańskiej wymieniono stary betonowy przepust na nowoczesny łukowy z naturalnym dnem.
Z kolei w Kamesznicy i Żabnicy w masywie Baraniej Góry i Rysianki powstały brody kamienne. Są to obiekty, których zadaniem jest zapobieganie niekontrolowanemu spływowi wody i gwałtownym jej wezbraniom. Dzięki nim nie tylko udaje się zatrzymać wodę w lesie, ale też zabezpieczyć również m.in. drogi leśne i brzegi potoków górskich przed zniszczeniem podczas gwałtownych ulew.
Leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka zwracają uwagę, że działania, zmierzające do prowadzenia małej retencji na szeroką skalę, stają się coraz bardziej potrzebne. Wynika to ze zmian klimatycznych, przede wszystkim towarzyszącego im zmniejszania się ilości opadów, a jednocześnie coraz częstszym opadom o bardzo gwałtownym charakterze, które doprowadzają do powstania dużych szkód w terenie leśnym, drzewostanie i poszyciu.
Obecne działania na rzecz zwiększenia małej retencji nie są pierwszymi, jakie w ostatnich latach podjęto na terenie lasów Nadleśnictwa Węgierska Górka. W 2010 r. na drogach stokowych zainstalowano setki wodospustów drewnianych, które pomagają odprowadzić nadmiar wody z powierzchni dróg z powrotem do lasu.
Nadleśnictwo Węgierska Górka zapowiada, że nadal będzie kontynuowało działania zmierzające do zwiększenia retencji powierzchniowej i podziemnej na terenie lasów Żywiecczyzny.

(NWG)


retencja DO WYBORU (1)