Samorządy i stowarzyszenia sportowe mogą starać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozwój infrastruktury sportowej. Do skorzystania z programu, na który nabór wniosków prowadzony będzie przez cały marzec, zachęca zasiadający w sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki poseł Jacek Falfus.
Ministerialny program „Sportowa Polska” pomyślany został jako forma wsparcia realizacji zadań inwestycyjnych, dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem mogą zostać objęte te obiekty, które mają charakter ogólnodostępny i umożliwiają przez to masowe uprawianie sportu.
Jak podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Falfus, to szansa dla samorządów, ale i funkcjonujących na terenie gmin stowarzyszeń i fundacji działających w sporcie, aby istotnie poprawić bazę do uprawiania różnych dyscyplin. Zgodnie z przyjętymi założeniami przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, samorządy mogą się ubiegać m.in. o poprawę stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej. Obiekty takie z jednej strony służyłyby na potrzeby szkolnych lekcji wychowania fizycznego, z drugiej byłyby miejscem rozmaitych form rekreacji dostępnych dla wszystkich.
Inna grupa ujęta w programie obejmuje budowę nowej infrastruktury sportowej, m.in. hal i boisk, kortów tenisowych, czy urządzeń sportowych, nie związanych z placówkami oświatowymi, a umożliwiającymi aktywne spędzanie czasu w formie ogólnodostępnego i wszechstronnego sportu dla środowisk lokalnych. Zdaniem posła Falfusa, tego rodzaju obiekty stanowią ważny element profilaktyki zdrowotnej oraz umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. Dodaje, że Ministerstwo zachęca, aby nowo tworzona baza uzyskiwała wcześniej aprobatę społeczną i korelowała ze sportami uprawianymi na terenie oddziaływania inwestycji.
Minimalny koszt powyższych inwestycji przewidzianych do dofinansowania to 600 tys. zł. Ministerialne wsparcie wynieść może nawet do 70 proc. danego zadania, przy czym skala ta zależna jest od wskaźnika zamożności gminy. Aż do 80 proc. dofinansowania zaplanowano na odbudowę infrastruktury zniszczonej wskutek klęsk żywiołowych. Propozycją dla stowarzyszeń i klubów sportowych jest z kolei modernizacja obiektów służących na ich potrzeby, w tym również zaplecza szatniowo-sanitarnego. W tym przypadku maksymalna wartość przyznanych środków to 50 proc. poniesionych wydatków inwestycyjnych.
Stosowne wnioski w programie „Sportowa Polska” zainteresowane podmioty składać mogą od 1 do 31 marca br. Łączna pula dofinansowania na ten rok to 21 mln zł.
Poseł Jacek Falfus zauważa ponadto, że w kontekście beskidzkiego regionu istotnym może okazać się inny z uruchomionych programów, obejmujący inwestycje o szczególnym znaczeniu dla sportu. Jednym z obiektów wymagających gruntownej modernizacji, a służących na rzecz polskiego sportu wyczynowego, są trasy do narciarstwa i biathlonu na granicy Wisły i Istebnej.
Przypomnijmy, wzmożone prace nad powstaniem na Kubalonce centrum narciarstwa biegowego to następstwo zabiegów posła Prawa i Sprawiedliwości, z którego inicjatywy w październiku ub.roku obiekty sportowe w Beskidach wizytowało Prezydium Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Efektem wizyty Komisji w Szczyrku jest zgoda Ministra Sportu na realizację tego przedsięwzięcia w ramach programu wieloletniego oraz następnie wpisanie zadania do wykazu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu polskiego. Aktualnie COS-OPO w Szczyrku jako inwestor, podjął prace koncepcyjne i projektowe na Kubalonce, które zaowocować mają rozpoczęciem prac budowlanych za kilka miesięcy.
Warto dodać, że to już kolejne programy na rzecz szeroko rozumianego sportu. Wcześniej uruchomiono programy rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej oraz rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

(R)


FalfusJacek Falfus,
poseł Prawa i Sprawiedliwości:
Program „Sportowa Polska” skierowany jest dla całego środowiska sportowego i co ważne odpowiada jego współczesnym, realnym potrzebom. Do niewątpliwych atutów w tym przypadku należy powszechność i ogólnodostępność dla samorządów, podległych im szkół, stowarzyszeń i innych organizacji prowadzących działalność z zakresu sportu i rekreacji. Nie można oczywiście pominąć pozytywnego wpływu na prawidłowy rozwój młodego pokolenia.
Toteż Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, w której zasiadam, program ten bez wahania poparła. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że infrastruktura sportowa jest ważna, a nawet niezbędna do prowadzenia prawidłowego szkolenia na różnych poziomach. Mamy na uwadze, że takie programy są potrzebne, dlatego też jest ich coraz więcej. Są również bardzo dobre perspektywy na ich kontynuację w latach następnych.