Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej powiększy się o kolejny duży budynek, dzięki czemu będzie oferował nowe usługi medyczne małym pacjentom.
Szpital Pediatryczny, podlegający bielskiemu Starostwu Powiatowemu, rozpoczyna gruntowny remont pawilonu nr 5, opustoszałego przed wielu laty. Wkrótce ruszą prace modernizacyjne. Pokoszarowy budynek od końca lat pięćdziesiątych ub.wieku. służył jako część szpitala. To zmieniło się dopiero, gdy część oddziałów została przeniesiona do nowo otwartego Szpitala Wojewódzkiego i Szpital Pediatryczny skoncentrowano na mniejszej powierzchni, obecnie użytkowanej.
Jednak po kilkunastu latach okazało się, że Szpital Pediatryczny ma perspektywy rozwoju swojej oferty i budynek warto adaptować. Na parterze i pierwszym piętrze zostanie zorganizowana pełnoprofilowa opieka psychiatryczna: poradnie psychiatrii dziecięcej, dzienny oddział psychiatryczny oraz całodobowy oddział zamknięty. – Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że tego typu usługi medyczne dla dzieci i młodzieży z naszego regionu są naprawdę bardzo potrzebne. Przypadków dotyczących problemów emocjonalnych wśród młodego pokolenia jest bowiem coraz więcej, tymczasem brakuje placówek, świadczących tego rodzaju usługi medyczne. Remont ten poważny problem radykalnie rozwiąże – mówi dyrektor szpitala Ryszard Odrzywołek. Z kolei na drugim piętrze zostaną zorganizowane diagnostyczne oddziały pediatryczne. Czyli takie, gdzie będzie można przyjąć małego pacjenta na krótki pobyt i szybko wykonać konieczne badania diagnostyczne.
Remont, adaptacja i wyposażenie pawilonu nr 5 będzie kosztować ok. 3 mln zł, a w zdobyciu potrzebnych funduszy szpital uzyskał wsparcie Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Po modernizacji powierzchnia użytkowa tego budynku wynosić będzie blisko 1,5 tys. mkw. Zakończenie prac zaplanowano na przełom roku 2016 i 2017. (R)


-starosta INT


Andrzej Płonka,
starosta bielski:


Szpital Pediatryczny pełni w naszym regionie, i to pojętym dużo szerzej, niż jedynie teren powiatu bielskiego, szczególną rolę. W całej południowej części województwa śląskiego nie ma bowiem placówki, która na takim poziomie świadczyłaby opiekę medyczną dla najmłodszych pacjentów. Co jednak ważniejsze, nie tylko względy terytorialne decydują o tym, że z całego regionu trafiają tutaj chore dzieci. Jego renoma sprawia, że coraz częściej na bielski Szpital Pediatryczny decydują się również rodzice spoza tego rejonu.
To cieszy, bo jeszcze kilka lat temu, los placówki był niepewny. Dziś szpital nieustannie się rozwija. Po ostatnich inwestycjach na chirurgii, adaptacja starego pawilonu jest kolejnym tego przykładem.