Burmistrz Wilamowic Marian Trela informuje, że Gmina kontynuuje procedurę planistyczną w sprawie opracowania „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.
– Nowy plan zagospodarowania pozwoli całej naszej społeczności mieć wpływ na to, w którym kierunku gmina będzie się rozwijać w najbliższych latach. Trzeba pamiętać, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się działki wśród osób z całego regionu, które zamierzają osiedlić się właśnie u nas. Ale plan umożliwi nie tylko rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz usługowo-produkcyjnego, pozwoli też zachować dla przyszłych pokoleń cenne obszary naszej rodzimej kultury, obiektów i terenów chronionych – wyjaśnia burmistrz.
Gotowy plan umożliwi mieszkańcom uzyskiwanie zezwoleń na budowę na wielu terenach, które do tej pory były z tego wyłączone, m.in. rolniczych. Jak wyjaśnia Kazimiera Gabryś, kierownik Wydziału Spraw Gospodarczych Urzędu Gminy Wilamowice, stało się tak po wejściu w życie uchwalonego w kwietniu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Studium szczegółowo określa możliwości urbanistyczne, dopiero po jego uchwaleniu można było dalej kontynuować rozpoczęte opracowanie planu zagospodarowania.
To właśnie w Studium na nowo zostały określone miejsca dla nowej zabudowy mieszkaniowej. – W zdecydowanej większości przypadków przychylaliśmy się do wniosków mieszkańców i właścicieli działek, aby ich grunty miały przeznaczenie budowlane. Ale nie wszędzie było to możliwe – wyjaśnia kierownik Gabryś. Podczas opracowania Studium, jako wymóg ustawowy, Urząd Gminy musiał uwzględnić uwagi instytucji centralnych co do terenów osuwiskowych i zalewowych, głównie w pobliżu brzegów Wisły i Soły. Takich miejsc nie można przeznaczać pod zabudowę, podobnie jak terenów wskazanych przez projekt Natura 2000, kompleksów rolnych, terenów widokowych i zalesionych.
W Studium w wielu miejscach gminy Wilamowice zrezygnowano z kolei z wprowadzonych poprzednio szerokich pasów drogowych, rezerwujących miejsce pod ich budowę. W projekcie planuje się zmniejszenie szerokości pasów drogowych o 3-5 metrów, dzięki czemu działki mieszkańców, graniczące z takimi drogami, będą miały większe możliwości budowlane – dodaje Gabryś. Plan pozwoli także na urbanistyczne skoncentrowanie zabudowy, co szczególnie podkreślają eksperci, kierujący się zasadami ładu urbanistycznego.
Projekt „Miejscowego planu zagospodarowania” wkrótce zostanie wyłożony do publicznego wglądu, następnie odbędzie się dyskusja nad przyjętymi rozwiązaniami, a mieszkańcy będą mogli wnosić uwagi dotyczące projektu. Zakończenie prac planistycznych przewidziano na czerwiec przyszłego roku i pod koniec 2017 r. będzie można wydawać zezwolenia na budowę już zgodnie z ustaleniami nowego planu zagospodarowania.

(Łu)