Jezioro w Goczałkowicach zostało zabezpieczone przed okresem zimowym, m.in. z myślą o ochronie wyjątkowej flory i fauny akwenu. Niezbędne prace w tym zakresie przeprowadziło zarządzające zbiornikiem Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.
W ostatnich dniach listopada dobiegły końca działania, związane z przygotowaniem do zimy najważniejszych zbiorników wodnych w regionie. Jezioro Goczałkowickie, które w zimowym okresie zamarza do głębokości sięgającej około pół metra, ma jak wiadomo znaczenie szczególne. Dlatego też zabezpieczone zostały tu wszelkie urządzenia, zwłaszcza te, do których zamarznięcia nie można dopuścić. Najbardziej wrażliwe na mróz piezometry okryte zostały kopcami ze słomy, uruchomiono ponadto specjalny system pneumatycznego mieszania wody, który nie dopuszcza do jej zamarzania przy koronie zapory, w miejscach kluczowych dla prawidłowego jej funkcjonowania.
Już po zakończeniu prac Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów poinformowało, iż nawet bardzo mroźna zima nie zagrozi dzięki temu bezpieczeństwu w dostawie wody do picia dla blisko 4 milionów mieszkańców województwa śląskiego. Ujęcie wody do picia znajduje się na bezpiecznej głębokości 9 metrów. Sprawne są także wszystkie urządzenia techniczne doprowadzające ją do Zakładu Uzdatniana Wody w Goczałkowicach, choć 80 proc. wody dla znaczącej części mieszkańców aglomeracji pochodzi obecnie z ujęcia w Kobiernicach na Sole. Istotny jest również fakt, że po umiarkowanie wilgotnym lecie zapasy wody do picia dla mieszkańców regionu są odpowiednie. W Jeziorze Goczałkowickim znajduje się ok. 100 mln metrów sześciennych wody. To zapas wystarczający na ponad rok bezdeszczowych dni. Co więcej, zabezpieczono w akwenie rezerwę na wypadek powodzi lub wezbrania wiosennego.
Także ekolodzy, ornitolodzy oraz rybacy z Rybaczówki w Łące ze spokojem przygotowali się do zimowych warunków nad największym na południu Polski zbiornikiem wodnym, pamiętając, że jezioro w Goczałkowicach jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków lęgowych i migrujących. Zaobserwowano w tym miejscu ponad 200 gatunków ptaków i wiele unikatowych roślin wodnych, objętych ochroną w ramach programu „Natura 2000”.

(RED)