W tegorocznej edycji konkursu pt. „Piękna Wieś Województwa Śląskiego 2020” III miejsce w kategorii najpiękniejsza zagroda wiejska województwa śląskiego zdobył ogród i szkółka roślin ozdobnych Edwarda, Bronisławy, Łukasza, Joanny Greń z Bestwinki w gminie Bestwina. Warto też dodać, że w głównej kategorii II miejsce zajęła gmina Kozy.

Gospodarstwo państwa Greniów mieści się przy ulicy Pastwiskowej w Bestwince. Rozpoczęło działalność we wczesnych latach 90. XX w., kiedy to Edward Greń zainicjował tworzenie przydomowego ogrodu i hodowli róż. Z czasem przedsięwzięcie nabierało rozmachu. Dziś syn Łukasz razem z żoną Joanną prowadzą półtorahektarowe gospodarstwo, w którym ogród i szkółka stanowią właściwie jedną całość.

Pierwotna hodowla róż przekształciła się w szkółkę krzewów ozdobnych i wrzosów. Gospodarstwo jako jedna z pierwszych szkółek w Polsce otrzymało licencję na produkcję wrzosów niemieckich. Odwiedzający posesję goście podziwiają pomysł współistnienia w jednym miejscu roślin młodych i kilku, kilkunastoletnich. Dzięki temu mogą zobaczyć, jak ich zakupy będą wyglądały w przyszłości. Rośliny z Bestwinki ozdabiają wiele znaczących miejsc w gminie Bestwina: ogrody szkolne, Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji, krzyże i kapliczki przydrożne, ronda, Pasiekę Słowiańską i Park Miniatur. Świadczy to o ich wyjątkowej urodzie i wysokiej jakości.

Rośliny ogrodowe to w zdecydowanej większości okazy sprowadzone lub wyhodowane od podstaw przez Edwarda Grenia. Dumę upraw stanowi grusza wierzbolistna, ale jest także metasekwoja, spotkać można formowane rajskie jabłonie ozdobne i trzydziestoletni wiąz. Uwagę zwraca zakątek „dalekowschodni” z akcentami japońskimi. To dobre miejsce dla azalii, rododendronów i klonów palmowych. Nie zrezygnowano całkowicie z róż, są to obecnie róże szczepione na pniu. (SL)

Zdjęcia: Sławomir Lewczak/Mat. UG Bestwinaogrod bestwinka (3)

ogrod bestwinka (6)


ogrod bestwinka (5)


ogrod bestwinka (2)


ogrod bestwinka (7)


ogrod bestwinka (4)