Zabytki sakralne Hecznarowic – taki tytuł nosi wystawa, którą można oglądać na plebanii parafii św. Urbana w Hecznarowicach w gminie Wilamowice.
Jak wyjaśnia Beata Nycz, kurator i współorganizatorka wystawy, idea narodziła się ponad rok temu przy okazji inwentaryzacji zabytków, zleconej parafii przez Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej. W jej trakcie odkryto wiele starych i cennych obiektów, o istnieniu których nie wiedział nikt, część była wręcz uznana za zaginione, bądź zniszczone. Niektóre z przedmiotów pochodzą jeszcze z wybudowanej w 1826 r., nieistniejącej już, kaplicy będącej zalążkiem przyszłej parafii, która formalnie powstała w 1911 r. Do tych cennych artefaktów należą sztandar procesyjny z 1881 r., a także kielich mszalny z 1833 r. Pozostałe przedmioty w większości datowane są na przełom XIX i XX w., kiedy budowana była hecznarowicka świątynia.
Uroczyste otwarcie wystawy, dokonane w ostatnią sobotę lipca, połączone zostało z wykładem ks. dr. Grzegorza Klai, byłego dyrektora Muzeum Diecezjalnego, „Symboliczne i liturgiczne znaczenie historycznych paramentów, służących celebracji mszy świętej i nabożeństw”. Prelegent, odwołując się do prezentowanych eksponatów, objaśnił ich znaczenie i duchową wartość dla wiernych Kościoła. Z kolei Beata Nycz omówiła założenia wystawy oraz przedstawiła dziedziny sztuki zdobniczej, reprezentowane przez eksponowane zabytki.
Dodaje ona, że zgromadzone na wystawie eksponaty reprezentują sztukę sakralną, a więc twórczość związaną z wiarą i życiem religijnym, sztuką budowania świątyń, ich dekorowania, a także przedstawiania postaci Boga i świętych w rzeźbie, malarstwie, muzyce i słowie. To dzieła rzemiosła: złotnictwa, stolarstwa i snycerki, tkaniny i hafty, a także rzeźby, obrazy oraz stare księgi liturgiczne, modlitewniki i śpiewniki. Całości ekspozycji dopełniają pochodzące z prywatnej kolekcji zabytki muzyczne – wysokiej klasy fisharmonie, wyprodukowane przez znane europejskie firmy. Najstarszy z prezentowanych obiektów to starodruk, „Mszał rzymski pogrzebowy”, wydany w 1694 r. w Drukarni Akademii Krakowskiej.
Wystawę zorganizowali proboszcz parafii ks. Aleksander Smarduch oraz Beata Nycz i Andrzej Foks. Można ją oglądać po niedzielnych mszach świętych.

(R)