To nie pierwszy raz, gdy podbeskidzkie Jaworze dało wyraz swoim głęboko zakorzenionym związkom z morzem. Silna reprezentacja z podbielskiej gminy wzięło udział w tegorocznych obchodach Zaślubin Polski z Morzem.
Zaślubiny z morzem w Pucku 10 lutego 1910 r. po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, stały się wydarzeniem, świętowanym każdego roku. Jak wyjaśnia Edward Szpoczek, prezes bielskiego okręgu Ligii Morskiej i Rzecznej, mimo upływu 97 lat od tamtego wydarzenia Liga oraz Kaszubi starają się co roku podtrzymywać tą zaślubinową tradycję. W Jaworzu istnieją silne związki z morzem. To tu powstało Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, tu także Liga prężnie działa.
– Wyrazem więzi Beskidów z morzem był nasz udział w tegorocznych uroczystościach nad Zatoką Pucką – wyjaśnia wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz. Wraz z nim byli też współpracujący z Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Okręg Bielski Ligi reprezentowali Andrzej Stąsiek i Jerzy Ryrych.
Symptomatyczne było także to, że 7 lutego Narodowe Muzeum w Gdańsku zaprezentowało swój nowy nabytek – obraz „Zaślubiny Polski z Morzem” związanego z Bystrą Juliana Fałata. Co istotne, artysta osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu.

(R)