Wielobarwny korowód przeciągnął ulicami Landeku, Iłownicy i Rudzicy, rozpoczynając dożynki Gminy Jasienica. Święto plonów zgromadziło tłumy mieszkańców i gości.

Dożynki rozpoczęła wizyta wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny oraz zaproszonych gości ze wszystkich sołectw gminy w gospodarstwie rybackim Zofii i Karola Szramków w Landeku. Państwo Szramkowie w tym roku pełnili role Gazdów Dożynek. Uczestnicy i gospodarze wyruszyli stąd na mszę świętą do kościoła w Iłownicy, a stąd w barwnym korowodzie do amfiteatru w centrum Rudzicy, gdzie zostały zaplanowane główne uroczystości dożynkowe. Korowód, złożony z kilkudziesięciu bogato przyozdobionych bryczek, traktorów i maszyn rolniczych przyciągnął wielkie tłumy, nie tylko mieszkańców gminy, lecz i sąsiednich miejscowości. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele zaprzyjaźnionych miejscowości ? z sąsiedztwa wójtowie Chybia i Jaworza oraz z Czech Miasta Petrvald oraz Gutów.

Uczestników imprezy, wśród których sporą część stanowiła dzieci przywitał wójt Pierzyna. ? Wasza obecność w ten gorący dzień tutaj, zwłaszcza tych najmłodszych uczestników, zamiast na basenie, dobrze wróży na przyszłość. Bo to znaczy, że szanujecie tradycje naszych ojców, że chcecie ją poznać i przekazać kolejnym pokoleniom ? mówił wójt Pierzyna.

Mówił też o dożynkach jako święcie całej gminy, wszystkich ludzi pracujących, nie tylko ludzi żyjących z roli. ? Bez pracy rolników nie mielibyśmy co jeść. Chwała wam za to. Wszyscy wam dziękujemy, bo to pozwala wykonywać nam nasze obowiązki i dzięki temu cegiełka po cegiełce przyczyniać się do rozwoju całej gminy ? dodawał wójt, wspominając m.in. niedawne otwarcie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej.

Wójt podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że gminne święto plonów miało tak wspaniałą oprawę i atmosferę. Z prawdziwym podziwem mówił m.in. o mieszkańcach Landeka i Iłownicy, gdzie strojnie i z dużym nakładem pracy przystrojony był prawie każdy dom. Poszczególne sołectwa przygotowały własne wozy w kolorowym korowodzie, a co ważniejsze, piękne wieńce dożynkowe, także przez zaprzyjaźniony Petrvald i koła łowieckie, podarowane następnie gospodarzom gminy ustawiono pod sceną.

Zespół Regionalny ?Jasieniczanka? z udziałem tegorocznych gazdów państwa Szramków zaprezentował tradycyjną ceremonie dożynkową ze śpiewem, tańcem, przekazywaniem chleba i poczęstunkiem kołaczem. Wójt Pierzyna wraz z radnymi Rady Gminy pokrojony chleb roznieśli wśród gości dożynek na znak, aby przez cały kolejny rok nikomu chleba nie zabrakło.

W części artystycznej na scenie amfiteatru filii Gminnego Domu Kultury w Rudzicy wystąpił m.in. Zespół Śpiewaczy Miasta Petrvald oraz gwiazda festynu Kwaśnica Bavarian Show, zaś do tańca przygrywał miejscowy zespół ?Preludium?. Zabawa trwała do późnego wieczoru. (UGJ)