Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji 2015 odebrał w sobotę 16 stycznia wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna podczas uroczystej gali w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
Wójt nagrodę Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach trzymał w kategorii „Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy”. Kapituła uhonorowała go przede wszystkim za inicjację budowy Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej, uroczyście otwartej w czerwcu 2015 r. W najbliższych miesiącach zostanie tu ukończona budowa pierwszej fabryki, w której pracę znajdzie ok. 300 osób. W uzasadnieniu kapituła doceniła również wkład wójta Janusza Pierzyny w rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz za nawiązywanie porozumienia z samorządem gospodarczym i biznesem. Oprócz złotego liścia lauru oraz dyplomu, wójt otrzymał również kosz kwiatów oraz wiele gratulacji i życzeń od najbliższych, pracowników i radnych, którzy wzięli udział w uroczystej gali.
Laury Umiejętności i Kompetencji Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach przyznaje od 1992 r. W tym roku Laur Diamentowy – najwyższy – został przyznany byłej premier i ambasador przy Watykanie Hannie Suchockiej, Kryształowy z Diamentem – ks. prof. Michałowi Hellerowi, zaś Orzeł Piastów Śląskich – Januszowi Steinhoffowi, przewodniczącemu Rady Krajowej Izby Gospodarczej, wicepremierowi i ministrowi gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, który również był obecny na Gali i wręczał nagrody.
Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji to kolejne wyróżnienie dla wójta Jasienicy, jakie otrzymał w ostatnim okresie za wsparcie dla przedsiębiorczości. 11 listopada ub.roku został udekorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie zostało przyznane przez Prezydenta RP na wniosek Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i Wojewody Śląskiego za wielopłaszczyznowe działanie samorządowe, ponad 20 lat pracy samorządowej, starania na rzecz rozwój kraju, m.in. właśnie za stworzenie pierwszej w Polsce Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. Z kolei w październiku wójt Janusz Pierzyna został uhonorowany nagrodą „Lider, który wspiera MŚP” przez V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, wcześniej został laureatem konkursu „Wójt Roku 2014”.
Janusz Pierzyna wójtem gminy Jasienica pozostaje nieprzerwanie od 18 lat, już piątą kadencję. Od początku założył, że gmina musi stwarzać swoim mieszkańcom odpowiednie warunki do rozwoju, zwłaszcza najmłodszego pokolenia. Zainicjował i doprowadził do końca projekt stworzenia Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej.


Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna


Strefa obejmuje łącznie 71 ha, położonych w Międzyrzeczu Dolnym w gminie Jasienica, w sąsiedztwie dwóch kluczowych arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej S1 Bielsko-Cieszyn oraz drogi krajowej nr 1 Bielsko-Katowice. Na potrzeby inwestorów wydzielono 23 działki o różnej powierzchni. Teren został w pełni uzbrojony, jest tu kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa i teletechniczna, sieć oświetlonych dróg, ciągi piesze, zbiorniki retencyjne oraz podziemny zbiornik przeciwpożarowy. Od 2015 r. działki są zbywane inwestorom w drodze przetargów.
To pierwsza w Polsce strefa ekonomiczna, w dominującym stopniu nakierowana na ochronę środowiska. Znaczna część energii, wykorzystywanej przez przedsiębiorstwa działające w strefie, ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim z baterii fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, znacząco zostanie ograniczona emisja zanieczyszczeń. Na stworzenie Strefy Gmina Jasienica zakupiła 71 ha gruntów, a następnie na uzbrojenie pozyskała 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego 2007-2013. (UGJ)


Dlaczego warto zainwestować w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej?


•    strefa położona jest w województwie śląskim przy trasie Katowice-Cieszyn, 7 km od miasta Bielsko-Biała, gdzie zamieszkuje 174 tys. osób. Na terenie powiatu bielskiego mieszka kolejne ok. 161 tys. osób. Gminę Jasienica zamieszkuje 23 tys. mieszkańców.
•    dla inwestorów przeznaczono teren o łącznej powierzchni 70 ha, zlokalizowany w znacznej odległości od zabudowy mieszkaniowej
•    na tym terenie istnieje rozwinięta sieć drogowa
•    przedsiębiorcy mają na miejscu możliwość korzystania z sieci gazowej, kanalizacji sanitarnej, z sieci energetycznej o dużej mocy
•    teren został uzbrojony również w kanalizację deszczową, sieć wodociągową, zbudowane zostały drogi wraz z chodnikami i oświetleniem
•    strefa znajduje się w zasięgu sieci wszystkich operatorów telefonii komórkowej z dostępem do Internetu
•    dla inwestorów została zorganizowana pomoc w nabyciu terenu oraz przygotowaniu dokumentacji lokalizacyjnej
•    przyjazny samorząd dla przedsiębiorców