Od 6 do 14 sierpnia potrwa tegoroczna 53. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Tradycyjnie impreza ta pełna będzie atrakcyjnych występów muzycznych i wydarzeń towarzyszących.
W środku sezonu letniego od przeszło pół wieku odbywa się impreza kulturalna, obejmująca zasięgiem region Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego, Żywiecczyzny, jak i części Małopolski. Co roku, by zaprezentować swoją tradycyjną muzykę i kulturę, na Tydzień Kultury Beskidzkiej przyjeżdżają zespoły z najdalszych zakątków świata. Podczas tegorocznego spotkania folklorystycznego, na scenach w Szczyrku, Bielsku-Białej, Wiśle, Żywcu, Istebnej, Ujsołach, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim, wystąpi 17 kapel zagranicznych z trzech kontynentów – Europy, Afryki i Ameryki Północnej. Udział zapowiedziały zespoły muzyki ludowej z Czarnogóry, Chorwacji, Grecji, Słowacji, Turcji, Francji, Serbii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Egiptu oraz Meksyku.
O bogaty program artystyczny zadbają także zespoły polskie, w tym reprezentujące powiat bielski – z Bestwiny, Jasienicy, Jaworza, Mesznej, Rybarzowic, Szczyrku, czy Wilamowic. Wspólnie z gośćmi zza granicy daje to łącznie ponad 4 tys. wykonawców.
Tydzień Kultury Beskidzkiej, uznawany za święto beskidzkich górali, to również liczne i barwne korowody, przemierzające ulice miejscowości, prezentacje uczestników, wystawy i kiermasze twórczości ludowej.


Najciekawsze wydarzenia 53. TKB (6-14 sierpnia 2016 roku):

  • 6 sierpnia (g. 15:30) – korowód zespołów ulicami Wisły,

  • 6-7 sierpnia (g. 16:00) – 22. Festyn Istebniański na terenie estrady pod skocznią w Istebnej,

  • 6-9 sierpnia – 47. Festiwal Folkloru Górali Polskich na terenie amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu (14 sierpnia – koncert laureatów),

  • 7 sierpnia (g. 15:00) – korowód zespołów ulicami Szczyrku,

  • 7 sierpnia (g. 15:30) – korowód zespołów ulicami Istebnej,

  • 8-12 sierpnia (g. 16:00) – prezentacje zespołów zagranicznych na scenie Galerii Sfera w Bielsku-Białej,

  • 10-13 sierpnia – 27. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne na terenie amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu (13 sierpnia – koncert finałowy),

  • 10 sierpnia (g. 12:00) – korowód zespołów ulicami Żywca,

  • 13-14 sierpnia (g. 16:00) – 38. Wawrzyńcowe Hudy na estradzie w Ujsołach.


(RED)