W tym roku Jaworze obchodzi 25 lat istnienia jako samodzielnej gminy. Z tej okazji ukaże się „Ćwierćwiecznik Jaworzański”, a główne uroczystości będą towarzyszyć najbardziej znanej imprezie w tej miejscowości – Jaworzańskiemu Wrześniowi.
Jaworze przez dwadzieścia lat – od połowy lat 70. do 1991 r. – wchodziło w skład gminy Jasienica. Nie były to jednak gminy w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, z niezależnie wybieranymi władzami – radnymi i wójtem, własnym budżetem pochodzącym z podatków od obywateli i firm, mających siedzibę na ich terenie. Wszystko zależało od władzy zwierzchniej, która odgórnie mianowała naczelnika i określała, ile pieniędzy i na co należy na terenie danej miejscowości przeznaczyć.
Nie miało więc większego znaczenia, czy miejscowość połączona jest węzłem administracyjnym z sąsiednią miejscowością, czy też ma własnego naczelnika. Sytuacja diametralnie zmieniła się w 1990 r. wraz z wprowadzeniem reformy samorządowej. To wtedy pojawiły się wolne wybory na radnych z niezależnych, konkurujących ze sobą list. Gminy otrzymały tez swój własny budżet, na który składała się część podatków od każdego mieszkańca i firmy.
I wtedy właśnie mieszkańcy Jaworza zadecydowali, że chcą zostać osobną gminą. Oddzielenie się od Jasienicy odbyło się bez kłótni, obie społeczności uznały swoje własne prawa do samostanowienia. – Do dzisiaj współpracujemy na różnych płaszczyznach, cieszę się, że nie pozostały jakieś złe zaszłości i wspólnie możemy wiele spraw załatwiać dla dobra mieszkańców całego regionu – mówi wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.
Dodaje, że srebrny jubileusz stanowi dobry moment, aby sięgnąć do historii i podsumować to, co wspólnie osiągnęła społeczność Jaworza. – To nie tylko czas wspomnień, ale również dobra chwila na refleksję nad teraźniejszością i przyszłością – wyjaśnia i zaprasza do współtworzenia „Ćwierćwiecznika Jaworzańskiego”. Publikacja, jak każe tradycja Śląska Cieszyńskiego, będzie stanowiła swoisty almanach, w którym każdy, kto ma coś ciekawego i ważnego do powiedzenia na temat ostatnich 25 lat w Jaworzu, może zabrać głos. Do kwietnia redaktorzy w Urzędzie Gminy Jaworze oczekują na ciekawe teksty o historii miejscowości, jej ostatnim ćwierćwieczu i czasach współczesnych. Także o tym – jeśli ktoś będzie to w stanie przewidzieć – jak Jaworze będzie wyglądać za kolejne ćwierć wieku.
Oficjalna prezentacja, podczas specjalnej konferencji popularno-naukowej, nastąpi pod koniec lata przy okazji imprezy, z której od wielu lat miejscowość znana jest najbardziej w regionie, czyli Jaworzańskiego Września. W tym roku będzie miała dodatkowy wymiar, połączona zostanie bowiem z Dniami Powiatu Bielskiego. To z kolei impreza urządzana co roku w innej miejscowości Ziemi Bielskiej, a znana choćby z przesmacznych prezentacji konkursu „Kulinarne Dziedzictwo”, organizowanego przez bielskie Starostwo Powiatowe. (Łu)