Tradycyjnie w pierwszych tygodniach roku bielskie Starostwo Powiatowe organizuje spotkania ze środowiskiem sportowym regionu oraz twórcami i animatorami kultury.
kultura wilamowiceSpotkania te służą podsumowaniu osiągnięć i działalności w tych dwóch dziedzinach za rok poprzedni, są także okazją do nagrodzenia przez starostę Andrzeja Płonkę w towarzystwie przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego Jana Borowskiego najlepszych i najbardziej zasłużonych w swoich kategoriach. W tym roku Noworoczne Spotkanie Środowiska Sportowego Powiatu Bielskiego zostało zorganizowane w środę 26 stycznia, zaś Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury w piątek 7 lutego.

Sport Malarz i KupczakSpotkanie Środowiska Sportowego
Aż 48 młodych sportowców i 20 trenerów znalazło się w gronie wyróżnionych za szczególne dokonania. Z grona zawodniczego zebrani oklaskiwali przede wszystkim duet uznany za olimpijskie nadzieje powiatu bielskiego. To pływaczka UKS Victorii Kozy Maja Malarz, multimedalistka pływackich imprez w kategoriach juniorskich, oraz uprawiający skok o tyczce w UKS Olimp Mazańcowice Adrian Kupczak, który zarówno w halowych, jak i letnich zmaganiach ogólnopolskich wśród juniorów młodszych nie miał sobie równych.
Raz jeszcze okazało się, że sport w powiecie bielskim cechuje wielość z powodzeniem uprawianych dyscyplin. Właściwie realizowany jest proces szkolenia – co przyznane nagrody niejako potwierdzają – w kajak polo, kajakarstwie, badmintonie, tenisie stołowym, judo, lekkiej atletyce, piłce ręcznej czy sportach siłowych. Zabraknąć co jasne nie mogło przedstawicieli sportów zimowych, a więc skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, biegów narciarskich i narciarstwa alpejskiego. W przeważającej większości to uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach, dla której organem prowadzącym jest Powiat Bielski.
Sport BanetPamiątkowe statuetki z rąk starosty i przewodniczącego otrzymali szkoleniowcy, którzy swoim wkładem pracy przyczyniają się do znaczących osiągnięć. Gratulacjom i życzeniom nie było także końca pod adresem Zbigniewa Baneta, prezesa LKS Klimczok Bystra, świętującego w tym roku 80. urodziny, a kierującego klubem wychowującym całe pokolenia znakomitych sportowców od 37 lat.

sport ogolne

Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury
W tym roku wyróżnionych zostało ponad 30 osób zasłużonych dla kultury powiatu bielskiego. Wśród nich znalazł się m.in. Antoni Gluza ze Szczyrku, wychowawca i animator muzyczny, który otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dyplomy Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiły do Aleksandry Stępień oraz Barbary Waldek-Szwarc.
Kultura Czader SteklaNagrodzono również: z gminy Bestwina Karola Kóskę oraz Grzegorza Bobonia, Piotra Magę z Czechowic-Dziedzic, Krzysztofa Czadera, mieszkańca Jaworza silnie związanego pracą twórczą z gminą Jasienica, Irenę Steklę z Jaworza, z Kóz Czesława Baneta oraz Pawła Sablika, z gminy Porąbka Józefę Bakalarską, a także Stanisława Kajora, ze Szczyrku Marię Bugaj oraz Rafała Gluzę, z gminy Wilamowice Renatę Nycz oraz Teresę Nykiel, z gminy Wilkowice Aleksandrę Nykiel, Jacka Kowalczego, a także Artura Strąka. Doceniono również Zbigniewa Micherdzińskiego.
Starosta podziękował również członkom Kapituły Nagrody im. ks. J. Londzina: Alinie Świeży-Sobel, prof. Annie Węgrzyniak, ks. Ignacemu Czaderowi, Romanowi Migdałowi oraz Bogdanowi Kocurkowi, a także osobom, które współorganizowały ze starostwem powiatowym wydarzenia kulturalne: Władysławowi Szczotce, Aleksandrowi Nowakowi, Annie Wlazło, Monice Berneckiej-Capucie i Bożenie Jakubiec.

Kultura tworcy