Senat Akademii Techniczno-Humanistycznej wybrał członków pierwszej Rady Uczelni. Powołanie Rady to jedno z zadań, które stawia przed szkołami wyższymi nowo uchwalona Konstytucja dla nauki.
Rada to całkowicie nowy organ, jaki wprowadzony został nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Konstytucją dla nauki. Zgodnie z nią zadaniem Rady będzie monitorowanie gospodarki finansowej i zarządzania uczelnią, a także wskazywanie kandydatów na rektora, zaopiniowanych uprzednio przez Senat. Rada będzie również opiniować projekt statutu oraz strategii Akademii. W ten sposób zdefiniowane przez ustawę kompetencje powodują, iż staje się ona organem kluczowym dla funkcjonowania uczelni.
Co istotne, do Rady powoływane są także osoby z zewnątrz środowiska akademickiego. Senat Akademii Techniczno-Humanistycznej zdecydował o sześcioosobowym składzie, z czego trzy osoby są przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, znanymi przedsiębiorcami i działaczami gospodarczymi i społecznymi: Andrzej Graboś, prezes Polmotors, Janusz Targosz, prezes Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, a także Janusz Szymura, prezes firmy Rekord SI. Resztę składu Rady Uczelni dopełniają pracownicy Akademii Techniczno-Humanistycznej: prof. dr hab. n.med. Marek Kawecki, prof. ATH dr hab. Michał Kopczyk oraz prof. ATH dr hab. inż. Józef Myrczek. W skład Rady Uczelni zawsze wchodzi też Przewodniczący Samorządu Studenckiego, jest nim Hubert Rzeszótko.
Rada rozpoczęła działalność w czerwcu, jej kadencja potrwa do 31 grudnia 2020 r.

(AB)


Prof. Jarosław Janicki,
rektor ATH:
Rada Uczelni to nowe gremium, wprowadzone ustawowo, bardzo ważne dla funkcjonowania każdej uczelni i wypracowania przez nią strategii na kolejne lata. Dlatego zdecydowaliśmy się na włączenie w skład Rady osób znanych i cenionych w środowisku naszego regionu. Są to osoby, które od wielu lat ściśle współpracują z Akademią, toteż dobrze znają jej bieżącą działalność, także możliwości i potencjał czy problemy. Jestem przekonany, że pozwoli to na budowanie trwałych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a przede wszystkim będzie gwarantem rozwoju naszej uczelni.

Janicki