Rozpoczynają się w centralnej części Kóz, następnie prowadzą w rejony górskie, by również na terenie gminy mieć swój finisz. Trzy oznakowane trasy, umożliwiające uprawianie nordic walking, są już gotowe z myślą o miłośnikach tej aktywnej formy spędzania czasu.
Nordic walking pojawił się po raz pierwszy w Kozach przed kilku laty. Dokładnie w 2010 r. odbyła się premierowa edycja rajdu, przeznaczonego dla coraz liczniejszej grupy osób, pokonujących z kijkami różne dystanse. Celem uczestników imprezy staje się co roku Hrobacza Łąka, tu miłośnicy nordic walking spotykają się, docierając z rozmaitych beskidzkich miejsc i wspólnie spędzają czas.
Gmina postanowiła stworzyć odpowiednie warunki, by tę ułatwić uprawianie tej popularnej dyscypliny w Kozach. Z inicjatywy Bożeny Sadlik, przewodniczącej Rady Gminy Kozy, jednej z popularyzatorek miejscowego ruchu nordic walking, zdecydowano się na wytyczenie oznakowanych szlaków pod chodzenie z kijkami. – Takie działanie wpisuje się doskonale w zdrowotny charakter tej aktywności fizycznej, pozwala również w jeszcze większym stopniu pokazać urokliwe zakątki górskie na terenie naszej gminy, czy w pobliżu Hrobaczej Łąki – podkreśla wójt gminy Krzysztof Fiałkowski.
Trzy szlaki, o których mowa, wytyczone zostały na obszarze lasów państwowych Nadleśnictwa Bielsko w gminie Kozy. Trasa oznaczona kolorem zielonym ma długość około 3 km. Rozpoczyna się na ulicy Beskidzkiej, prowadzi w stronę południowo-zachodnią, następnie zakręca i wraca do punktu początkowego. – To szlak, który warto wybrać zwłaszcza podczas ciepłych dni. A to ze względu na sporą liczbę górskich strumyków, tworzących orzeźwiającą aurę – opowiada Bożena Sadlik. Wędrówkę szlakiem pomarańczowym inicjuje się od ul. Gajowej w kierunku i wokół stawów retencyjnego oraz wilczego, pokonując łącznie niespełna 4 km. Z kolei trasa czerwona zatacza aż 12-kilometrową pętlę od rampy przy ul. Beskidzkiej i z powrotem. Prowadzi przez urokliwe tarasy górskie, z których obserwować można panoramę Kóz i sąsiednich miejscowości. – To szczególnie ciekawa propozycja dla miłośników krajobrazów. Trud i włożony wysiłek wynagradzają bowiem wspaniałe widoki – obrazuje inicjatorka powstania tras.
Dla użytkowników szlaków sporządzony został regulamin. Spacerujący winni przestrzegać na nich podstawowych zasad, m.in. maszerować zgodnie z kierunkiem i oznakowaniem, dostosować tempo do własnych umiejętności i warunków pogodowych, a także przestrzegać właściwych zachowań w środowisku naturalnym. Jak zaznacza przewodnicząca Rady Gminy Kozy, istotne jest także odpowiednie nastawienie. – Kluczowa jest świadomość, że ruch ma niezbędne znaczenie dla naszego funkcjonowania. Obecnie wiele osób pracuje w biurze, siedząc przy komputerze. Tymczasem przyroda proponuje nam darmowe rozwiązania, z których warto skorzystać. Aktywnością fizyczną pomagamy sobie. Spróbujmy więc wziąć kije i ruszyć na spacer – zachęca Bożena Sadlik.

(M)