Warsztaty, wykłady, pokazy laboratoryjne, konkursy, koncerty, wernisaże – jak co roku program Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki był wypełniony szeroką ofertą, skierowaną do mieszkańców regionu w każdym wieku.
Festiwalowe zajęcia rozpoczęła Akademia Młodych Talentów, czyli blok zajęć dla przedszkolaków i uczniów klas szkół podstawowych. Najmłodsi festiwalowi goście pojawili się licznie w murach uczelni i po obowiązkowym pasowaniu ich na studentów ruszyli na zajęcia.
Tuż przed oficjalną inauguracją Festiwalu w piątek 30 maja ponad 300 śmiałków zmierzyło się w VI Beskidzkim Dyktandzie o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii i Puchar Rektora ATH. Po zakończeniu dyktanda uczestnicy mieli okazję wysłuchać rozmowy z prof. Jerzym Bralczykiem, który jak co roku objął wydarzenie honorowym patronatem.Festiw (2)
Następnie Festiwal oficjalnie zainaugurował rektor Akademii prof. dr hab. Jarosław Janicki, witając gości i podkreślając jubileuszowy charakter wydarzenia. Rektor zauważył, że państwowa uczelnia obok prowadzenia badań naukowych i kształcenia studentów pełni także misję dzielenia się swoimi dokonaniami i potencjałem z całym otoczeniem, a także oddziaływania na społeczność regionu.
List gratulacyjny Wicepremiera Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jarosława Gowina odczytał gość inauguracji senator Tadeusz Kopeć. Przekazał również rektorowi symboliczny czek na realizację wartego blisko 8 mln projektu „Studiuj w górach! – Program Rozwoju ATH”. Projekt zyskał dofinansowanie w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

(AB)


Festiw (1)