We wtorek 10 marca happeningiem na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej wystartowała akcja „Rower Pomaga”. To społeczna inicjatywa, która łączy działania proekologiczne ze wsparciem dla dzieci.

Ubiegłoroczna odsłona akcji okazała się rekordowa pod względem zaangażowania w nią uczestników, toteż organizująca ją Fundacja Ekologiczna „Arka” z Bielska-Białej postanowiła o kontynuacji przedsięwzięcia. Tradycyjnie akcję zaplanowano łącząc umiejętnie tematykę ekologiczną ze społeczną. Każdy rowerzysta pokonując kolejne kilometry może dokonać rejestracji zaliczonego dystansu na stronie www.rowerpomaga.pl lub poprzez platformę Endomondo. Przejechane odległości są następnie zliczane, a jeden milion kilometrów równoznaczny jest z jednym rowerem dla dzieci i młodzieży z domów dziecka i organizacji społecznych.

Jak dodaje pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz z bielskiej Arki, niezaprzeczalne są korzyści przedsięwzięcia dla środowiska. – Wpisując przejechane na rowerze kilometry otrzymujemy w specjalnym kalkulatorze informację odnośnie ograniczenia emisji CO2 w porównaniu do takiej samej odległości pokonanej samochodem – mówi. – Nie zapominamy o tym, że rower to korzyści dla zdrowia, to również zwiększenie odporności. Oczywiście w obliczu panującej sytuacji prosimy o zachowanie wszystkich ustanowionych reguł w rowerowej aktywności, najlepiej jeżdżąc samotnie – zaznacza Owczarz.

Wymowne jest, że tylko w ub.roku w następstwie inicjatywy „Rower Pomaga” do domów dziecka i świetlic środowiskowych trafiły 62 rowery, a w sumie dotychczasowe pięć edycji dało 283 przekazane pojazdy. Zaliczone kilometry wprowadziło aż ponad 80 tys. uczestników.

Jednym z partnerów obecnej odsłony akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ponadto współpracę podjęły miasta Katowice i Bielsko-Biała, liczne gminy partnerskie, a także Grupa Kęty. (MA)